Tomasz Banaszkiewicz | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Tomasz Banaszkiewicz

Tomasz Banaszkiewicz

Srebrny BohaterON w kategorii ,,Nauczyciel”

Nagroda za realizację projektu „Historie lwowskich Polaków piórem i pędzlem pisane”, mającego na celu ocalenie od zapomnienia świadków II wojny światowej.

 

Nauczyciel biologii i chemii w Zespole Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie oraz nauczyciel polonijny skierowany do pracy dydaktycznej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w latach 2017-2020 (Łotwa, Ukraina, Białoruś).

 

Wraz z uczniami spotykał się z żyjącymi świadkami historii z okresu II Wojny Światowej – Powstańcami Warszawskimi, Sybirakami, żołnierzami AK, więźniami obozów koncentracyjnych oraz sowieckich łagrów, kresowiakami. Zebrane materiały w postaci spisanych wspomnień i opowieści, archiwalnych fotografii rozmówców, nagrań video prezentował uczniom, by mogli poznać historie rodaków poza granicami kraju, losy kombatantów i osób represjonowanych. Uczniowie, na podstawie zaznajomienia z materiałem biograficznym świadka historii, mieli wykonać portret danej osoby, który następnie wręczano bohaterowi obrazu. W ramach akcji zorganizowano także kilka wystaw lokalnych i międzynarodowych.

 

Łącznie w ramach akcji powstało 48 portretów Lwowiaków i 62 portrety kombatantów na terenie obecnej Rzeczpospolitej. Tomasz Banaszkiewicz jest przykładem nauczyciela-pasjonaty, który, nie nauczając zawodowo historii, dba o przekazanie pamięci kolejnym pokoleniom i ocalenie od zapomnienia ważnych dla okresu II wojny światowej postaci.