Teatr Muzyczny w Poznaniu | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Teatr Muzyczny w Poznaniu

Teatr Muzyczny w Poznaniu

Nominacja za stworzenie musicalu „Virtuoso” upamiętniającego postać Ignacego Jana Paderewskiego jako unikalnej formy edukacji historycznej. Spektakl powstał z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza i we współpracy z przedstawicielami amerykańskiego rynku muzycznego oraz teatralnego.

 

Teatr Muzyczny w Poznaniu to instytucja, która odgrywa ważną rolę na teatralnej mapie naszego kraju i nie tylko. Artyści – za pomocą słów, tańca, scenografii i dźwięku – starają się kultywować polskie tradycje i utrwalać pamięć o ważnych dla historii naszego kraju postaciach. Konkurs na musical inspirowany życiem i działalnością Ignacego Jana Paderewskiego, z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza, ogłoszono z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W październiku 2019 roku Teatr zorganizował „Paderewski Festiwal – Muzyk, Człowiek, Ambasador Polski”. Stanowił on zapowiedź spektaklu, a jego ważnym elementem była prezentacja teledysku promującego widowisko. Premiera musicalu „Virtuoso” odbyła się jesienią 2020 roku.

 

Sztukę przygotowali amerykańscy i polscy artyści. Matthew Hardy, związany na co dzień ze scenami Broadwayu, napisał libretto i muzykę. Pomocą służył dziekan Wydziału Teatru, Telewizji i Filmu University of California, Brian Kite. Andrew Fox natomiast odpowiadał za orkiestrację i aranżacje wokalne. W gronie twórców nie zabrakło oczywiście polskich, doskonale znanych w artystycznym środowisku, nazwisk. Reżyserię powierzono Jerzemu Janowi Połońskiemu, choreografię Paulinie Andrzejewskiej-Damięckiej, kierownictwo muzyczne zaś Radosławowi Matei.

 

W postać Ignacego Jana Paderewskiego wcielają się Marcin Januszkiewicz i Janusz Kruciński. Helenę Górską/Paderewską grają Anna Federowicz, Oksana Hamerska, Anna Lasota.

 

Ignacy Jan Paderewski był wpływowym politykiem, który wykorzystał swoją popularność do walki o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Spektakl „Virtuoso” ukazuje dwie twarze Paderewskiego – z jednej strony jako męża stanu, kompozytora i pianistę. Z drugiej zaś jako bożyszcza tłumów, showmana i ulubieńca kobiet. Wielkiego człowieka przedstawiono bez zbędnego patosu, nie wystawiono mu pomnika. Musical ma przypomnieć nieco zapomnianą obecnie postać Paderewskiego i przybliżyć jego sylwetkę, dokonania, nie tylko na politycznej arenie, zwłaszcza ludziom młodym.

 

Fot. M. Kordula