Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „GRYF” z Koszalina | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „GRYF” z Koszalina

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gryf” z Koszalina

Brązowy BohaterON w kategorii ,,Organizacja non-profit”

Nagroda za działalność edukacyjno-patriotyczną, rekonstruowanie i upamiętnianie wydarzeń historycznych oraz bohaterów Armii Krajowej. Za przenoszenie uczestników wydarzeń w czasie, przez co edukacja historyczna staje się skuteczniejsza i przyjazna w odbiorze dla odbiorców w każdym wieku.

 

Stowarzyszenie tworzy kilkanaście osób – głównie z terenu Koszalina i Pomorza Środkowego. Jednak działania prowadzi na terenie całego kraju. Szczegółowy zakres tematyczny to walka Powstańców Warszawskich i  Żołnierzy Wyklętych; Partyzantów 5 Wileńskiej Brygady AK.

 

Organizowanie rekonstrukcji, pokazów, lekcji historii ożywionej, spotkań  z kombatantami to tylko niewielki ułamek szerokich działań, jakie Stowarzyszenie podejmuje na rzecz szerzenia patriotyzmu. Przygotowywane filmy prezentuje w szkołach, edukując dzieci i młodzieży. Nagrania mają formę dokumentów fabularyzowanych i poświęcone są lokalnym postaciom żyjącym w czasach II wojny światowej. Łącznie zrealizowano już dziesięć filmów – tylko w 2020 roku powstały dwa: „Kryptonim BOA” i „Dziewczyny z Powstania Warszawskiego w Koszalinie”. Są dostępne w serwisie YouTube, dotąd zgromadziły widownię po 100 000 widzów. Dla koneserów tradycyjnych seansów filmowych wydano je również na płytach DVD. Co ciekawe, zorganizowano specjalny seans dla wojsk amerykańskich stacjonujących w bazie wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Film o Edwardzie Musze, ps. „Komar”, przyczynił się do edukacji historycznej żołnierzy naszych sojuszników.

 

Poprzez działalność rekonstrukcyjną i filmową, sięgając po sylwetki bohaterów nieznanych, Stowarzyszenie ocala ich od zapomnienia pomoc. Buduje lokalną społeczność. Ponadto, niesie bieżącą, codzienną pomoc kombatantom i żołnierzom AK z działających na Pomorzu organizacji Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Inwalidów Wojennych. Członkowie Stowarzyszenia robią zakupy, organizują wypoczynek, paczki świąteczne, sprzątają groby żołnierzy AK. Troska o drugiego człowieka – wojennego bohatera – to najpiękniejsza oraz najbardziej inspirująca dla dzieci i młodzieży lekcja patriotyzmu.