Przemysław Szot | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Przemysław Szot

Przemysław Szot

Złoty BohaterON oraz Złoty BohaterON Publiczności w kategorii ,,Nauczyciel''

Nagroda za pomysł przygotowania blisko 1500 medali dla żyjących bohaterów Powstania Warszawskiego oraz angażowanie w projekty historyczne młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Wychowawca i terapeuta uzależnień w placówce resocjalizacyjnej dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, pasjonat historii XX wieku. Szczególna relacja, jaką nawiązał z wychowankami, przyniosła wyjątkowe efekty. W ramach naszego ubiegłorocznego konkursu na najlepszy projekt edukacyjny o tematyce Powstania Warszawskiego drużyna koordynowana przez Pana Przemysława zajęła trzecie miejsce. 20 par rąk należących do określanych mianem „trudna młodzież” chłopców, przy użyciu 80 kg stali, 1,5 km biało-czerwonej wstążki i po ponad 100 h ciężkiej pracy udowodniło coś innym, ale przede wszystkim sobie. Oddało nietypowy hołd bohaterom sierpnia 44’. Prace odbywały się poza godzinami lekcyjnymi, a uczniowie wzięli w nich udział dobrowolnie. Otrzymując koperty, w których znajdowały się medal i specjalna dedykacja od wychowanków, Powstańcy wielokrotnie nie kryli wzruszenia.
W swojej pracy nauczyciel podkreśla znaczenie edukacji pozaformalnej, która jako jedna z nielicznych metod dociera do „Jego” młodzieży. Swoje autorskie programy wychowawcze opiera na wartościach patriotycznych. Poznając w nietypowy sposób historię wydarzeń sprzed 75 lat, uczniowie zaczynają rozumieć, dlaczego Warszawa stanęła do walki. Nie zapamiętają tego na lekcji. Nie wygrywają olimpiad przedmiotowych, ale jeden z przygotowanych medali zdobi ścianę ośrodka przypominając o najważniejszych wartościach. Ich opiekun nieprzerwanie stara się angażować ich w akcje patriotyczne o charakterze lokalnym i ogólnopolskim. Współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu, organizuje spotkania ze świadkami historii oraz akcje sprzątania opuszczonych grobów.