PROF. ANDRZEJ NOWAK | Bohateron

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję

Wysłano 2003 kartek za kwotę 59170 zł.

PROF. ANDRZEJ NOWAK

PROF. ANDRZEJ NOWAK

Historyk, sowietolog, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN

Nominacja za pobudzanie do myślenia o historii jako żywej nauce i ważnej składowej tożsamości naszego społeczeństwa

 

Znawca historii i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Jeden z najwybitniejszych współczesnych intelektualistów zaangażowanych w promowanie postaw patriotycznych i wiedzy historycznej ze szczególnym uwzględnieniem trudnej i bolesnej historii relacji z sowiecką Rosją i terrorem systemu totalitarnego. Należy do grona czołowych polskich historyków i sowietologów, którego dorobek naukowy jest ceniony nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

 

Jest m.in. autorem serii „Dzieje Polski” oraz wydanej w 2019 roku publikacji „O historii nie dla idiotów. Rozmowy i przypadki”. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej z nich autor rozmawia ze znakomitymi eseistami i historykami, a w drugiej – poszukuje odpowiedzi na pytanie o polską tożsamość i pozycję na świecie na przestrzeni kilkunastu wieków – od Chrztu Polski po powstanie Instytutu Pamięci Narodowej.

 

W 2020 roku ukazała się jego książka „Kęska imperium zła. Rok 1920”, w której profesor Andrzej Nowak przedstawia kulisy wojny polsko-bolszewickiej – nie tylko militarnej, ale także politycznej i społecznej. Obala przy tym powstałe przez ostatnie 100 lat mity, ukazuje plany Józefa Piłsudzkiego, a także odwzorowuje przebieg Bitwy Warszawskiej, opisując, jak wpłynęła ona na myśl polityczną II Rzeczypospolitej.

 

Obok działalności naukowej profesor przyczynia się do propagowania najnowszej historii Polski poprzez uczestnictwo w programach radiowych i telewizyjnych. Od kilku lat regularnie spotyka się ze słuchaczami Radiowej Jedynki w audycji „Historia Żywa”, której ideą jest pokazywanie historii nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu naszej tożsamości narodowej wpływającego na całą naszą teraźniejszość.

 

W uznaniu „za wybitne działania na polu historii, propagowanie wartości patriotycznych oraz monumentalne Dzieje Polski” w 2019 roku profesor ostał odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

 

Audycja: Historia Żywa