PROF. ANDRZEJ NOWAK | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

PROF. ANDRZEJ NOWAK

PROF. ANDRZEJ NOWAK

Złoty BohaterON w kategorii ,,Osoba Publiczna"

Nagroda za pobudzanie do myślenia o historii jako żywej nauce i ważnej składowej tożsamości naszego społeczeństwa

 

Znawca historii i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku. Jeden z najwybitniejszych współczesnych intelektualistów zaangażowanych w promowanie postaw patriotycznych i wiedzy historycznej ze szczególnym uwzględnieniem trudnej i bolesnej historii relacji z sowiecką Rosją i terrorem systemu totalitarnego. Należy do grona czołowych polskich historyków i sowietologów, którego dorobek naukowy jest ceniony nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

 

Jest m.in. autorem serii „Dzieje Polski” oraz wydanej w 2019 roku publikacji „O historii nie dla idiotów. Rozmowy i przypadki”. Książka składa się z dwóch części. W pierwszej z nich autor rozmawia ze znakomitymi eseistami i historykami, a w drugiej – poszukuje odpowiedzi na pytanie o polską tożsamość i pozycję na świecie na przestrzeni kilkunastu wieków – od Chrztu Polski po powstanie Instytutu Pamięci Narodowej.

 

W 2020 roku ukazała się jego książka „Kęska imperium zła. Rok 1920”, w której profesor Andrzej Nowak przedstawia kulisy wojny polsko-bolszewickiej – nie tylko militarnej, ale także politycznej i społecznej. Obala przy tym powstałe przez ostatnie 100 lat mity, ukazuje plany Józefa Piłsudzkiego, a także odwzorowuje przebieg Bitwy Warszawskiej, opisując, jak wpłynęła ona na myśl polityczną II Rzeczypospolitej.

 

Obok działalności naukowej profesor przyczynia się do propagowania najnowszej historii Polski poprzez uczestnictwo w programach radiowych i telewizyjnych. Od kilku lat regularnie spotyka się ze słuchaczami Radiowej Jedynki w audycji „Historia Żywa”, której ideą jest pokazywanie historii nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale elementu naszej tożsamości narodowej wpływającego na całą naszą teraźniejszość.

 

W uznaniu „za wybitne działania na polu historii, propagowanie wartości patriotycznych oraz monumentalne Dzieje Polski” w 2019 roku profesor ostał odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

 

Audycja: Historia Żywa