Poznańskie Centrum Dziedzictwa | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Nominacja za otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w kwietniu 2021 r. – na nieco ponad rok przed dziewięćdziesiątą rocznicą złamania szyfru. Centrum Szyfrów Enigma opowiada nieznaną historię sukcesu polskich matematyków. Upowszechnia ją i osadza w historii szyfrów oraz zmian technologicznych na świecie. Centrum z powodzeniem prowadzi zajęcia edukacyjne i kulturalno-naukowe dla dzieci i dorosłych, troszcząc się o społeczną aktywność mieszkańców Poznania i okolic.

 

 Trzech wybitnych polskich matematyków – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki – odmieniło losy świata w czasie II wojny światowej. Badacze nie zostali jednak należycie docenieni na forum międzynarodowym, a ich sukces przypisano kryptologom z Wielkiej Brytanii. Dziś, między innymi działalności Centrum, wiedza o dokonaniach pracowników poznańskiego Biura Szyfrów, staje się coraz bardziej powszechna.

Centrum Szyfrów Enigma to po Bramie Poznania – druga instytucja wykorzystująca w swoich działaniach interpretację dziedzictwa. Zadbano o to, by ekspozycja poświęcona wspomnianym kryptologom znajdowała się dokładnie w tym samym miejscu, w którym w okresie międzywojennym stał budynek Biura Szyfrów. Misją Centrum jest pokazanie drogi do sukcesu – zwycięstwa umysłu polskich badaczy nad maszyną szyfrującą. Ponadto celem Instytucji jest krzewienie – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży – wartości, którymi kierowali się poznańscy matematycy. Otwarty umysł, praca zespołowa, wspólny wysiłek, odwaga i wytrwałość w dążeniu do celów są aktualne niezależnie od czasu i miejsca.

 

Co ciekawe zadaniem Centrum Szyfrów Enigma jest nie tylko edukacja o dokonaniach i oddanie honoru wybitnym polskim kryptologom. Instytucja opowiada także o metodach utajniania informacji na przestrzeni dziejów oraz o rozwoju świata komputerów i informatyki, który jest konsekwencją pracy nad deszyfrażem wrogich informacji w czasie II wojny światowej. Centrum wykorzystuje nowe technologie – multimedia i aranżacje scenograficzne, a w swoich zasobach ma liczne pamiątki po kryptologach.