Poczta Polska | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Poczta Polska

Poczta Polska

Nominacja za liczne i konsekwentne od lat działania na rzecz kultywowania polskiej historii i tradycji, m.in. emisje filatelistyczne przedstawiające bohaterów polskiej historii XX wieku czy wydanie albumów upamiętniających pocztowców uczestniczących w Powstaniu Warszawskim. Na docenienie zasługuje także solidaryzowanie się z ukraińskimi sąsiadami i zaangażowanie w pomoc humanitarną w obliczu wojny w Ukrainie, w tym wydanie w 3 mln egzemplarzy specjalnego znaczka “Jesteśmy z Wami!” 

 

Poczta Polska to instytucja o ponad 460-letniej tradycji, która od wieków dba o pamięć historyczną i tradycyjne wartości, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Firma na co dzień świadczy komercyjne usługi: pocztowe, bankowe, ubezpieczeniowe i logistyczne. Jednak niezwykle ważne są dla niej działania o charakterze misji społecznej. Za cel stawia sobie podtrzymywanie pamięci o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski oraz promowanie wiedzy patriotycznej poprzez emisje filatelistyczne, albumy i wystawy historyczne, tablice pamięci oraz upamiętnianie rocznic.

 

W ostatnim roku Spółka wprowadziła do obiegu znaczki i kartki upamiętniające takich bohaterów XX wieku jak m.in.: Żołnierzy Wyklętych, Polaków ratujących Żydów, Armię Andersa, członków Szarych Szeregów, Polaków na Syberii czy Dziewięciu z Wujka) oraz ważne wydarzenia historyczne (np. Powstanie Śląskie, Obronę Poczty Polskiej w Gdańsku, 80. rocznica powstania AK – Iwona Krugłowska).

 

W 2021 i 2022 roku Poczta Polska we współpracy z IPN, Wojskowym Biurem Historycznym oraz Muzeum Wojska Polskiego wydała dwa albumy upamiętniające pocztowców, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim („Zapomniana Historia Powstańczej Warszawy w Aktach Osobowych Archiwum PP”). Wszystkie wydawnictwa zawierają m.in. unikalne dokumenty – teczki osobowe oraz archiwalne zdjęcia z Archiwum PP, które jest największym i najcenniejszym archiwum zakładowym w Polsce oraz skarbnicą wiedzy o szczególnym znaczeniu historycznym.

 

Poczta Polska rokrocznie oddaje hołd uczestnikom ważnych wydarzeń historycznych (składanie kwiatów i udział w obchodach rocznicowych). Obronę Poczty Polskiej w Gdańsku we wrześniu 2021 roku uświetniła patriotyczna iluminacja na fasadzie historycznego budynku pocztowego.

 

Corocznie organizowane są także spotkania z Kołem Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, scalające społeczność lokalną i budujące pamięć o Obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku.