PAWEŁ PIECHNIK | Bohateron

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję

Wysłano 2003 kartek za kwotę 59170 zł.

PAWEŁ PIECHNIK

PAWEŁ PIECHNIK

Artysta zajmujący się zawodowo komiksem, ilustracją i grafiką

Nominacja za komiks „Chleb wolnościowy” opowiadający o losach jedenastu byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Majdanek, za połączenie z pozoru lekkiej formy z niezwykle ważnym i trudnym tematem

 

„Chleb wolnościowy” – takiego sformułowania używali więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Tym, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie, była właśnie nadzieja doświadczenia tego „wolnościowego chleba” oraz niepodległości i suwerenności, do których każdy człowiek ma niezbywalne prawo.

 

Dziś „Chleb wolnościowy” to również nazwa komiksu prezentującego opowieści o losach jedenastu byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Konzentrationslager Lublin, potocznie nazywanego Majdankiem. Autorem publikacji jest Paweł Piechnik – artysta, który od 2005 r. zajmuje się zawodowo komiksem, ilustracją, współtworzy filmy animowane, filmy do gier komputerowych i maluje murale.

 

„Chleb wolnościowy” został wydany w 2019 roku z okazji 75-lecia istnienia Państwowego Muzeum na Majdanku, ale prace nad nim – w porozumieniu z instytucją – autor rozpoczął już kilka lat wcześniej. Jak sam przyznał, aby zrealizować projekt, musiał do tego tematu dojrzeć. Co ważne, wszystkie teksty zawarte w komiksie to oryginalne słowa byłych więźniów, nie ma tam żadnego słowa dodanego przez autora. W swoim projekcie Piechnik wykorzystał fragmenty książek „Niebo bez ptaków” Danuty Brzosko-Mędryk i „Pole śmierci” Andrzeja Stanisławskiego, relację Jolanty Nowakowskiej-Korzeniewskiej oraz wspomnienia zawarte w opracowaniu Marty Grudzińskiej „Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków”.

 

Do komiksu dołączono krótkie posłowie historyczne o powstaniu i funkcjonowaniu obozu oraz słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.