OŚRODEK „PAMIĘĆ I PRZYSZŁOŚĆ” | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

OŚRODEK „PAMIĘĆ I PRZYSZŁOŚĆ”

OŚRODEK „PAMIĘĆ I PRZYSZŁOŚĆ”

Srebrny BohaterON w kategorii ,,Osoba Publiczna"

Nagroda za tworzenie miejsca nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska.

 

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” powstał w 2007 roku aby utrwalać i promować dorobek historyczny i kulturowy stworzony przez Polaków po drugiej wojnie światowej na ziemiach, które znalazły się wówczas w granicach Polski. Ośrodek zbieranie świadectw historii rozpoczął jeszcze zanim formalnie rozpoczął działalność we Wrocławiu. Wywiady z osobami, które przybyły na Dolny Śląsk po II wojnie, uczestnikami ważnych wydarzeń jak antykomunistyczne podziemie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zostały utrwalone w zapisie video lub audio. Instytucja debiutowała słynną „wystawą na torach” czyli „Pociąg do historii”. Wystawa zlokalizowana w kilku wagonach odwiedziła około 50 miejscowości.

 

Największym osiągnięciem Ośrodka jest budowa i otwarcie Centrum Historii Zajezdnia w miejscu historycznej zajezdni autobusowej, w której 26 sierpnia 1980 roku doszło do strajku zapoczątkowującego wrocławską „Solidarność”. Przy tworzeniu wystaw wykorzystano najnowocześniejsze i innowacyjne techniki ekspozycyjne, atrakcyjne i angażujące zwiedzających. Inspiracją dla twórców Zajezdni było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie nie ma zamkniętych gablot i wszystkiego można dotknąć. Serce Centrum stanowi scenograficzna wystawa główna „Wrocław 1945–2016”. Jest to opowieść o powojennych losach miasta i jego mieszkańców, którzy przybywszy z różnych stron Polski i Kresów od nowa tworzyli społeczną, kulturową i naukową tkankę miasta.

 

10 listopada 2019 r. miała miejsce premiera projektu „Rówieśnicy Niepodległej”. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości to właśnie jej rówieśnicy, stulatkowie, podzielili się swoimi osobistymi historiami, które nierozerwalnie splatają się z losami naszej ojczyzny w ostatnim stuleciu. Ich relacje zostały nagrane, a fragmenty wspomnień zostały zaprezentowane na wystawie na symbolicznej osi czasu i zilustrowane zdjęciami z archiwów rozmówców. Do 2021 roku wystawa odwiedzi kilkanaście miejscowości w Polsce. Ośrodek w ramach programu „Pomysłowi” współtworzył również wystawę „Słuchowisko wrocławianek”. Ekspozycja w formie audio obejmuje możliwość wysłuchania 13 wywiadów z niesamowitymi Wrocławiankami, które z kobiecej perspektywy dzielą się swoimi wspomnienia  o powojennym Wrocławiu.

 

Ponadto dzięki rozbudowanemu programowi wolontariatu Ośrodek pozostaje w stałym kontakcie z świadkami historii, którzy swoimi opowieściami wzbogacili zbiory instytucji. W czasie epidemii wolontariusze ze zdwojoną siłą kontaktowali się z seniorami telefonicznie oferując podstawową pomoc oraz roznosili materiały ochronne. 

 

Link do wystawy: „Rówieśnicy Niepodległej”