MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH

MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Złoty BohaterON oraz Złoty BohaterON Publiczności w kategorii ,,Instytucja"

Nagroda za działania upamiętniające 100. rocznicę I Powstania Śląskiego oraz rozpoczęcie cyklu obchodów związanych ze 100-leciem Powstań Śląskich

 

Muzeum Powstań Śląskich to instytucja, która odgrywa ważną rolę na kulturalnej mapie województwa śląskiego. W zakresie jej działań znajduje się nie tylko ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego dotyczących dziejów Powstań Śląskich, ale także organizacja wielu wydarzeń kulturalnych, przywołujących kontekst historyczny okresu odradzania się państwa polskiego w latach 1918-1922.

 

W 2019 roku Muzeum rozpoczęło cykl obchodów upamiętniających 100-lecie Powstań Śląskich, które przyczyniły się do powrotu części Górnego Śląska do odradzającego się państwa polskiego. Działania zostały zaplanowane na lata 2019-2021, a w ubiegłym roku były poświęcone 100. rocznicy I Powstania Śląskiego. Do najważniejszych wydarzeń zorganizowanych dla upamiętnienia tego zrywu należały: Koncert „O mój Śląsku!”, konkurs historyczny „Klasówka Powstańcza”, rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską i  wystawa „Śląsk – droga do Niepodległej”. Ponadto, muzeum wydało płytę CD „Krew i gniew”, na której znalazły się pieśni powstańcze w nowoczesnych aranżacjach. W wydarzeniach, z uwagi na ich różnorodny charakter i powszechny dostęp, mogły uczestniczyć wszystkie grupy wiekowe. Realizacja projektów pozwoliła nie tylko przypomnieć tło I Powstania Śląskiego społeczności lokalnej, ale również mieszkańcom innych województw, pokazując Polakom w każdym wieku piękną i skomplikowaną historię Śląska oraz waleczność i determinację bohaterów tamtych wydarzeń.