MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH | Bohateron

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję

Wysłano 1946 kartek za kwotę 46880 zł.

MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH

MUZEUM POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Złoty BohaterON oraz Złoty BohaterON Publiczności w kategorii ,,Instytucja"

Nagroda za działania upamiętniające 100. rocznicę I Powstania Śląskiego oraz rozpoczęcie cyklu obchodów związanych ze 100-leciem Powstań Śląskich

 

Muzeum Powstań Śląskich to instytucja, która odgrywa ważną rolę na kulturalnej mapie województwa śląskiego. W zakresie jej działań znajduje się nie tylko ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego dotyczących dziejów Powstań Śląskich, ale także organizacja wielu wydarzeń kulturalnych, przywołujących kontekst historyczny okresu odradzania się państwa polskiego w latach 1918-1922.

 

W 2019 roku Muzeum rozpoczęło cykl obchodów upamiętniających 100-lecie Powstań Śląskich, które przyczyniły się do powrotu części Górnego Śląska do odradzającego się państwa polskiego. Działania zostały zaplanowane na lata 2019-2021, a w ubiegłym roku były poświęcone 100. rocznicy I Powstania Śląskiego. Do najważniejszych wydarzeń zorganizowanych dla upamiętnienia tego zrywu należały: Koncert „O mój Śląsku!”, konkurs historyczny „Klasówka Powstańcza”, rekonstrukcja bitwy o Golgotę Godowską i  wystawa „Śląsk – droga do Niepodległej”. Ponadto, muzeum wydało płytę CD „Krew i gniew”, na której znalazły się pieśni powstańcze w nowoczesnych aranżacjach. W wydarzeniach, z uwagi na ich różnorodny charakter i powszechny dostęp, mogły uczestniczyć wszystkie grupy wiekowe. Realizacja projektów pozwoliła nie tylko przypomnieć tło I Powstania Śląskiego społeczności lokalnej, ale również mieszkańcom innych województw, pokazując Polakom w każdym wieku piękną i skomplikowaną historię Śląska oraz waleczność i determinację bohaterów tamtych wydarzeń.