MUZEUM KATYŃSKIE | Bohateron

MUZEUM KATYŃSKIE

Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego

Finalista Nagrody BohaterONy 2019. Nominacja za konserwację archiwaliów i przedmiotów związanych ze zbrodnią katyńską, a także otwarcie w Gruzji wystawy czasowej „Katyń – od świtu dzień rozpoczął się szczególnie”

 

Jedyna w skali globalnej placówka muzealna prezentująca ludobójstwo na oficerach rodzimej armii – zbrodnię katyńską. Muzeum przypomina społeczeństwu o męczeńskiej śmierci ofiar, gromadzi pamiątki pozyskane z ekshumacji, od rodzin pomordowanych i z innych źródeł oraz prowadzi działalność edukacyjną.

W 2018 roku z jego inicjatywy zakonserwowano ponad 3 tys. zabytków – archiwaliów grobowych, archiwaliów przekazanych przez rodziny i przedmiotów wydobytych z dołów śmierci.

W listopadzie 2018 roku zbiory instytucji po raz pierwszy zostały zaprezentowane poza granicami Polski za sprawą wystawy mobilnej w Gruzji. Charakteryzująca się minimalizmem oraz nowoczesną aranżacją ekspozycja idealnie wpisała się w wystawę stałą Muzeum Narodowego w Tibilisi. Łącznie zaprezentowano 150 artefaktów. W kolejnych miesiącach wystawa była dostępna w Akademii Obrony Narodowej w Gori oraz w Muzeum Historycznym w Kutaisi, dzięki czemu tę trudną w polskiej historii kartę mogły poznać tysiące obcokrajowców.