Monika Meleń | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Monika Meleń

Nominacja za cykl reportaży ,,Bezgraniczna pomoc” dotyczących uchodźców, którzy uciekają do Polski w związku z rosyjską agresją na ziemie ukraińskie. W dwudziestu 10-minutowych odcinkach  udało jej się przedstawić z różnych perspektyw ludzkie dramaty w obliczu wojny, wielką ofiarność i bezinteresowność Polaków oraz, że empatia i braterstwo wobec zagrożenia nie znają granic, tych formalnych i tych w sercu.

 

Monika Meleń ma na swoim koncie ponad 500 reportaży. Mówi o sobie “Cały czas odkrywam Ludzi. Ich historie inspirują. Scenariusze pisze życie”. Scenariusz do reportażu “Bezgraniczna pomoc” w lutym 2022 roku również napisało życie. 

 

Ci, którzy uciekają. Ci, którzy niosą pomoc. Ci, którzy ściągają bliskich w bezpieczne miejsca. W centrum jej reportaży dostępnych na platformie streamingowej jest naród dotknięty wojną, walczący o każdą godzinę wolności. Ludzie i ich codzienne potrzeby, marzenia, sytuacje, w których potrzebują pomocy i sami ją niosą. W cyklu reportaży autorka pokazuje, że ta walka nie ogranicza się tylko do frontu – obrona godności przybiera różne formy, a w człowieku drzemie niewyobrażalna siła i moc pomocy.


Absolwentka filmoznawstwa oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Wielokrotnie nominowana do branżowych nagród, laureatka wielu festiwali filmowych, w tym międzynarodowych. Nagradzana m.in. na Festiwalu Filmów Optymistycznych, Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków”, Festiwalu Emigra, czy Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt”. Laureatka nagrody za całokształt pracy – „Za reportaże niosące nadzieję i przywracające wiarę w człowieka”, oraz Lodołamacza 2019. Jej ulubionym gatunkiem jest dokument – odpowiada za realizację oraz scenariusz kilkudziesięciu tytułów docenianych i przez krytyków, i widzów. W centrum jej filmów zawsze jest człowiek. Ona pozostaje w cieniu. Oddaje głos bohaterom – nie tylko wojennego frontu.

 

Od 2003 roku związana z Telewizją Polską. Tworzy reportaże dla programu Magazyn Ekspresu Reporterów, jest również prezenterką i dziennikarką TVP Kraków. Prowadzi audycje filmowe w rozgłośniach radiowych.