MIKOŁAJ KACZMAREK | Bohateron

MIKOŁAJ KACZMAREK

Koloryzator archiwalnych fotografii

Srebrny BohaterON i Złoty BohaterON Publiczności. Nominacja za nadawanie koloru historii, przywracanie pamięci o Powstaniu Warszawskim, edukację i pomoc w lepszym zrozumieniu 63-dniowej walki o stolicę

 

Jego prace dotyczą w szczególności okresu Powstania Warszawskiego, chociaż w galerii na jego facebookowym profilu, który obserwuje już ponad 47 tysięcy osób, znajdują się również obrazy przedstawiające inne ważne dla naszej historii wydarzenia i postaci, m.in. bitwę pod Monte Cassino, kaprala Wojtka czy rotmistrza Witolda Pileckiego.

Praca nad jedną fotografią zajmuje mu od półtorej do kilku godzin, a przerobione zdjęcia chwytają za serca setki internautów.

Prezentowane na czarno-białych kliszach postaci i wydarzenia często wydają się – szczególnie młodym ludziom – bardzo odległe. Ich pokolorowanie stwarza wrażenie, że obrazy miały miejsce w nie tak odległej przeszłości, a na fotografiach znajdują się nasi rówieśnicy – młodzi, ambitni, z marzeniami.

W 2018 roku na profilach Pana Mikołaja w mediach społecznościowych znalazło się wiele zdjęć przybliżających obserwatorom, jak naprawdę wyglądało piekło wojny. Na swoim fanpage’u autor zaprezentował historię i sylwetki uczestników powstania, zachęcając odbiorców postów do dyskusji, uzupełniania informacji i dzielenia się – często bardzo emocjonalnymi – odczuciami. Na przestrzeni zaledwie trzech lat Pan Mikołaj stworzył zintegrowaną społeczność, przyczyniając podtrzymywania pamięci o naszej historii.