MAVISION FILM PRODUCTION | Bohateron

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję

Wysłano 2003 kartek za kwotę 59170 zł.

MAVISION FILM PRODUCTION

MAVISION FILM PRODUCTION

Studio filmowe specjalizujące się w produkcji reklam oraz filmów dokumentalnych i sportowych

Nominacja za realizację filmu dokumentalnego ,,Milczące pokolenie” opowiadającego o losach łączniczki Armii Krajowej Danuty Szyksznian-Ossowskiej i bohaterów podziemia niepodległościowego

 

Mavision Film Production to  grupa operatorów o różnych specjalizacjach, których praca opiera się na filmowaniu i montażu produkcji obejmujących reklamy, filmy dokumentalne oraz sportowe. W 2019 roku firma – wspólnie z partnerami – stworzyła film dokumentalny „Milczące pokolenie”, którego autorem i reżyserem jest Paweł Domański, dziennikarz Radia Szczecin.

 

„Milczące pokolenie” to film o powojennych losach bohaterów Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego: więzionych, mordowanych i szykanowanych przez komunistyczną władzę w Polsce; a także o poszukiwaniu tożsamości rodzinnej i głębokiego poczucia narodowości przez kolejne pokolenia Polaków. Dokument opowiada m.in. o losach łączniczki Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej mjr Danuty Szyksznian-Ossowskiej, która w 1944 roku została schwytana przez NKGB, trafiając do więzienia na Łukiszkach w Wilnie, a później do łagru. Jako 19-latka po wojnie znalazła się na Ziemiach Odzyskanych. Ze względu na swoją wcześniejszą działalność w AK przez lata nie mogła znaleźć pracy, była inwigilowana i zastraszana przez bezpiekę. W filmie wystąpił również wnuk łączniczki – Michał Szyksznian, który m.in. odwiedził ponure lochy więzienia w Wilnie – miejsce tortur swojej babci. Wrażliwe oko kamery zarejestrowało jego przeżycia, dzięki czemu widz może wraz z nim udać się w pełną wzruszeń podróż w przeszłość jego rodziny.

 

Premiera filmu odbyła się 27 lutego 2020 roku w TVP1. Dokument był prezentowany na pokazach w wielu polskich miastach, a także w Wilnie i Wiedniu, zyskując zasięg międzynarodowy. Produkcja została przetłumaczona na język angielski, a obecnie można ją obejrzeć na platformie VOD Telewizji Polskiej.

 

„Milczące pokolenie” zdobyło wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrodę Specjalną Prezesa TVP Jacka Kurskiego, Wyróżnienie w Konkursie Głównym „Złoty Opornik” Festiwalu NNW – Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci oraz III nagrodę Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków”.