MARYLA ŚCIBOR MARCHOCKA | Bohateron

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję

Wysłano 2003 kartek za kwotę 59170 zł.

MARYLA ŚCIBOR MARCHOCKA

MARYLA ŚCIBOR MARCHOCKA

Dziennikarka radiowa, publicystka, poetka, z zamiłowania historyk

Nominacja za książkę „Sprawiedliwi” – zbiór opowiadań o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie rzezi wołyńskiej

 

Córka Żołnierza Wyklętego, dziennikarka radiowa, publicystka, poetka, z zamiłowania historyk. Debiutowała w 1984 roku wierszami w antologii „Życie w drodze”.

 

W 2019 roku ukazała się jej książka „Sprawiedliwi”, w której autorka prezentuje trudne i tragiczne losy współistnienia dwóch narodów – polskiego i ukraińskiego. To zbiór siedemnastu opowiadań o Ukraińcach ratujących Polaków w czasie rzezi wołyńskiej, literacka interpretacja prawdziwych historii – odtworzona z pietyzmem, niemal dokumentalna. 

 

Historię Rzezi Wołyńskiej zna dziś każdy z nas. Ale mało kto wie, że pośród oprawców byli również ci, którzy pomagali Polakom w potrzebie. W przekazie historycznym Ukraińcy kojarzą nam się przede wszystkim jako członkowie oddziałów SS „Galizien” i wykonawcy straszliwych rzezi. Maryla Ścibor Marchocka „odczarowuje” tę rzeczywistość, pokazując, że nawet w tych niewyobrażalnie trudnych czasach dobro było możliwe, choć jego cena potrafiła być wysoka. Tytuł publikacji nawiązuje do „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”  – odznaczenia przyznawanego – między innymi Polakom – za bezinteresowną pomoc okazaną Żydom podczas II wojny światowej. Ukraińcy wspierający Polaków takich wyróżnień nie otrzymali. 

 

Publikacja Ścibor Marchockiej jest opatrzona bogatą bibliografią i opisem źródeł, z których korzystała autorka. Zamieszczono w niej także indeks osób, które z narażeniem życia ratowały swych polskich sąsiadów.