Martyna Wojciechowska | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska

Nominacja za wspieranie domów dziecka i rodzin zastępczych z Ukrainy, które w obliczu rosyjskiej inwazji szukały schronienia dla swoich podopiecznych. Wraz z zespołem założonej przez siebie Fundacji Unaweza, zorganizowała niezbędną pomoc dla tysięcy kobiet i dzieci, wspierając tym samym działania Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

 

Środki finansowe, bezpieczny transport, zajęcia terapeutyczne, leczenie, wyżywienie czy mieszkania dla licznych rodzin zastępczych – pierwsze tygodnie, a właściwie dni, wojny wymagały natychmiastowej reakcji. Uchodźcy potrzebowali niekiedy wszystkiego – w poszukiwaniu bezpieczeństwa uciekali z domów bez żadnego dobytku. 

 

Fundacja Martyny Wojciechowskiej wspierała małe, lokalne organizacje niosące pomoc uchodźczym rodzinom zastępczym i dzieciom z domów dziecka oraz innym instytucjom w Ukrainie przede wszystkim w przygotowaniu miejsc, w których rodziny mogły zamieszkać długoterminowo. Niektóre musiały zostać wyposażone w meble czy sprzęty, dochodziła do tego kwestia umów i opłat. Dzieci i ich rodziny potrzebowały żywności, produktów codziennego użytku. Niezbędna była też wykwalifikowana pomoc – opieka dla dzieci, w tym niepełnosprawnych, i wsparcie dla mamy, która musiała udać się do urzędu, lekarza, terapeuty czy na zakupy. Wyzwaniem logistycznym i finansowym niekiedy okazywał się transport – duża grupa wymagała bezpiecznego pojazdu. Istotne było również tłumaczenie dokumentów – w przypadku rodzin zastępczych odpowiednie zaświadczenie warunkuje bowiem możliwość podejmowania wielu działań związanych z formalnościami, edukacją czy stanem zdrowia dzieci.

 

Martyna Wojciechowska podjęła również współpracę ze znaną firmą odzieżową – Jack Wolfskin Polska z okazji Dnia Kobiet przekazał Fundacji całkowity zysk ze sprzedaży w dniach 8-10 marca na pomoc dzieciom z Ukrainy. 

 

Nie tylko w czasach wojny misją Fundacji Unaweza  jest pomoc kobietom poprzez wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych. Zapewnia dostęp do edukacji, opieki medycznej oraz spełniamy marzenia. Wspiera kobiety w Polsce i na świecie.