Małgorzata Czerwińska-Buczek | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Małgorzata Czerwińska-Buczek

Małgorzata Czerwińska-Buczek

Brązowy BohaterON w kategorii ,,Osoba Publiczna”

Nagroda za działalność związaną z upowszechnianiem wiedzy na temat historii Polski po roku 1918 i ocalanie pamięci o bohaterach w książkach, m.in. „Ziutek. Chłopiec od Parasola”; „Pod okupacją i w Powstaniu”; „Nasza powstańcza młodość”; czy „Powstańcy’ 44. Bohaterowie i świadkowie”.

 

Z wykształcenia dziennikarka, okolicznościowo pisze do prasy. Wcześniej przez wiele lat związana z redakcją społeczną TVP. Od 10 lat jest przewodniczką i wolontariuszką Muzeum Powstania Warszawskiego. Autorka licznych książek o bohaterach i wydarzeniach II wojny światowej.

 

Rozmowy z Powstańcami, zapisy wspomnień, uczuć i emocji, fotografie  – na kartach książek ocala od zapomnienia historię. Opisuje wielkie wydarzenia, odsłania kulisy okupacyjnej codzienności. Kolejne publikacje są zarówno źródłem wiedzy historycznej dla osób niechętnie sięgających po typowo naukowe opracowania. Forma dialogów, charakterystyczny dla literatury popularnej język – to wszystko sprawia, że poznawanie historii Polski XX wieku – staje się łatwiejsze.

 

Działalność w Muzeum Powstania Warszawskiego pozwoliła na zaprzyjaźnienie się z bohaterami walk o stolicę. To Oni zainspirowali ją i namówili do pisania książek. Łącznie ukazało się już jedenaście tytułów.

 

Literatura to nie wszystko. Zdobytą wiedzę wykorzystuje w czasie spotkań w szkołach. Uczestniczy także w programach radiowych i telewizyjnych, opowiadając o weteranach i wartościach, które im przyświecały. Na stulecie Państwa Polskiego wydała powieść historyczną, której akcja toczyła się w latach 1918 -2018.

Jak mawia, w jej pracy najtrudniejsze są pożegnania z przyjaciółmi – kombatantami. Dzięki podejmowanym działaniom pomaga im na zawsze pozostać w pamięci – nie tylko własnej, ale i tysięcy czytelników.