ŁUKASZ KAZEK I MATEUSZ KUDŁA | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

ŁUKASZ KAZEK I MATEUSZ KUDŁA

ŁUKASZ KAZEK I MATEUSZ KUDŁA

Brązowy BohaterON i Złoty BohaterON Publiczności

Nagroda za stworzenie w serwisie YouTube kanału History Hiking, w którym dziennikarze w przystępny, dynamiczny sposób popularyzują wiedzę historyczną, odkrywając nieznane dotąd odbiorcom wydarzenia i fakty

 

W ramach wieloletniej przyjaźni, z chęci popularyzacji wiedzy historycznej, a przede wszystkim z pasji – w kwietniu 2020 roku w serwisie YouTube powstał nowy kanał History Hiking. Jego autorami są dwaj przyjaciele, a zarazem dziennikarze – Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, którzy co tydzień – w każdy czwartek o godz. 20.00 – publikują kilkunastominutowy odcinek prezentujący wybrane zagadnienie związane z historią Polski i Europy.

 

W swych filmach autorzy zabierają odbiorców w pełną przygód podróż w głąb przeszłości. Odkrywają przed nimi skarby, tajemnice, ludzkie sekrety i mało znane opowieści. Z ich odcinków dowiemy się m.in. jakie tajemnice skrywa przeszło stuletnia kronika z Pałacu Jedlinka, o czym pisał żołnierz III Rzeszy z frontu wschodniego, jaki skarb kryły Góry Sowie oraz co znaleziono w jednym z niemieckich grobowców w Gminie Walim na Dolnym Śląsku.

 

O popularności kanału i potrzebie realizacji tego typu materiałów najlepiej świadczą liczby – ponad 50 000 subskrybentów oraz średnia oglądalność odcinka na poziomie 150 000 wyświetleń. Ponadto, część poruszanych w History Hiking tematów przykuła uwagę ogólnopolskich oraz regionalnych mediów – między innymi Portalu Onet, telewizji TVN24 czy dziennika „Fakt”.

 

Łukasz Kazek (prowadzący) jest znany programów telewizyjnych i seriali dokumentalnych, m.in. Kwatery Hitlera (prod. Discovery Channel) czy Na tropie Złotego Pociągu (prod. Canal+ Discovery). Był także konsultantem programu Skarby III Rzeszy (prod. Polsat Play). Z kolei Mateusz Kudła (reżyser) to dziennikarz związany z TVN24,  za swoje filmy dokumentalne (Depozytariusz, Ludzie z klisz) nagrodzony m.in. w Cannes, Chicago i Southampton.

 

fot. Karolina Herod