LUDMIŁA FABISZEWSKA | Bohateron

LUDMIŁA FABISZEWSKA

Miejskie Przedszkole nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim

Srebrny BohaterON 2019. Nominacja za zainicjowanie międzynarodowego projektu edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” zbudowanego na ogromnym sentymencie i wyjątkowych wspomnieniach kresowianki

 

Nauczycielka wychowania przedszkolnego, muzyczka  i pasjonatka historii. Akcję „Piękna Nasza Polska Cała” stworzyła przede wszystkim z myślą o  najmłodszych dzieciach, dla których 2018 rok – rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – miał zapisać się w pamięci i głowach jako czas ważnych zdarzeń i zaszczepić ziarno patriotyzmu. Inicjatywa była ważna również dla nauczycieli, stanowiąc inspirację do podejmowania aktywności rocznicowych.

Do projektu przystąpiło 21 000 nauczycieli z ponad 4 tysięcy placówek (w tym placówki zagraniczne). Działaniami objęto niemal 800 000 dzieci. Uczestnicy projektu byli zobligowani do realizacji min. 11 zadań z kilkudziesięciu propozycji (m.in. nauka i odśpiewanie hymnu, patriotyczne zajęcia otwarte dla rodziców, dzień mody patriotycznej, udział w akcji BohaterON, „drzewo pamięci”, konkurs fotograficzny czy wykonanie regionalnych potraw „według przepisu babci i dziadka”). Zadania wykorzystywały niestandardowe metody nauczania historii i z powodzeniem angażowały nie tylko najmłodszych, ale także społeczność lokalną.

W 2018 roku Pani Ludmiła prowadziła też warsztaty muzyczne dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej na terenie całego kraju. Jest pomysłodawczynią wielu patriotycznych projektów muzycznych i teatralnych. Jak przyznaje, Polska – to słowo, które znaczy dla niej coś więcej, niż tylko miejsce, gdzie żyje; to słowo znajdujące miejsce głęboko w jej sercu.

 

Zobacz rozmowę z Panią Ludmiłą