Krzysztof Cwynar ElSerwis | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Krzysztof Cwynar ElSerwis

Krzysztof Cwynar ElSerwis

Nominacja za realizację projektu „Budowa według własnego projekt replik samolotów ALBATROS OEFFAG D III latających w czasie wojny z Bolszewikami 1919-1920 w 7. Eskadrze Myśliwskiej z podkreśleniem udziału ochotników amerykańskich” i prowadzenie autorskiej strony w mediach społecznościowych „Latające repliki”.

 

Przedsiębiorcy i pasjonaci historii oraz lotnictwa. Łączy ich zainteresowanie historycznymi jedno- i dwupłatowcami. Pomysł, by wybudować samolot z lat 20. XX wieku kiełkował najpierw w głowie Krzysztofa Cwynara –właściciela ElSerwis od obejrzenia filmu poświęconego pilotom uczestniczącym w pierwszym wyścigu na trasie Londyn-Paryż. Szybko znalazł zwolenników do wspólnego pielęgnowania pasji. Do budowy kolejnych replik udało mu się namówić dwóch kolegów, Waldemara Babulę i Szymona Jurczyka. Ten pierwszy jest odpowiedzialny za przygotowanie części metalowych, a drugi kompozytowych. Pan Krzysztof zajmuje się zaś zabudową silnika, tworzeniem instalacji paliwowej i elektrycznej oraz montażem odpowiednich przewodów. Dzięki połączeniu biznesu i pasji, z prywatnych środków firmy Elserwis, zostały zbudowane trzy repliki albatrosów.

 

Pierwszym wybudowanym samolotem był Nieuport, którym podczas bitwy pod Verdun, którym latał pilot Armand de Turenne. Maszyna nadawała się do lotów tylko w bezwietrzną pogodę ze względu na słaby, lekki silnik. Jeden samolot to było za mało do prezentacji i pielęgnowania pasji.

 

Budowa latających replik samolotów historycznych to nie tylko hobby, ale i most łączący pokolenia. Profil prowadzony przez pracowników firmy ElSerwis w mediach społecznościowych gromadzi tysiące fanów lotnictwa oraz pasjonatów historii, którzy mogą podziwiać zdjęcia replik, relacje z lotów opatrzone opisem konkretnej maszyny.