Karolina Sadowska | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Karolina Sadowska

Nominacja za stworzenie monodramu o Janinie Lewandowskiej – jedynej kobiecie-żołnierzu zamordowanej w Katyniu i propagowanie historii XX wieku z wykorzystaniem oryginalnych form teatru lalek hybrydowych. Ciekawa interpretacja losów bohaterki stała się punktem wyjścia dla widzów do zgłębienia wiedzy o postaci Lewandowskiej.

 

Absolwentka wydziału lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Od 2016 roku pracuje w Olsztyńskim Teatrze Lalek jako aktorka. Autorka tekstów scenicznych i dramatów.

 

W 2021 roku przeznaczyła stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację spektaklu o Janinie Lewandowskiej, polskiej pilotce i jedynej kobiecie-żołnierce, która zginęła w Katyniu. Karolina Sadowska zgłębiła wiedzę historyczną, by przedstawić i upamiętnić postać polskiej pilotki. Wraz z reżyser sztuki, Agą Błaszczak, stworzyły tekst dramatu oraz wybrały niecodzienną formę artystyczną, która w interesujący i niebanalny sposób pozwoliła przedstawić losy Bohaterki. Zdecydowały się na realizację sztuki z użyciem lalek hybrydowych, które są stosunkowo rzadką, trudną, ale przy tym  niezwykle efektowną i przejmującą formą sceniczną.

 

Karolina Sadowska nie tylko występuje w spektaklu, ale też jest jego producentką. Koordynowała na bieżąco wszelkie logistyczne sprawy związane z realizacją sztuki. Sama wzięła na siebie ogrom pracy, której ciężar, w normalnych warunkach, rozdzielony jest na sztab ludzi, zatrudnionych specjalnie w tym celu. Bardzo istotnym aspektem, potwierdzającym jej chęci i determinację do upamiętnienia Janiny Lewandowskiej jest fakt, że nie czerpała z projektu żadnych korzyści finansowych. Wszystkie środki ze stypendium przeznaczyła na jego produkcję.

 

Scenariusz, oprawa plastyczna spektaklu oraz gra aktorska zostały docenione przez olsztynian. Lalki hybrydowe stworzone na rzecz spektaklu okazały się niezwykle oryginalnymi oraz interesującymi formami scenicznymi, co wzmocniło przekaz oraz jakość artystyczną sztuki.

 

Wrażliwość artystyczna, wiedza historyczna i determinacja w szerzeniu pamięci o polskich bohaterach pozwoliły stworzyć wyjątkowe widowisko – niecodzienną lekcję historii o ważnej dla polskiej historii postaci.

 

 

fot. Jarosław Poliwko