Joanna Jaworska | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Joanna Jaworska

Joanna Jaworska

Nominacja za podcast Opowiedz nam historię, który zawiera ciekawe, proste i opowiedziane z odpowiednią delikatnością filmiki oraz słuchowiska skierowane do najmłodszych odbiorców.

 

Joanna Jaworska z wykształcenia prawnik, zajmowała się organizacjami pozarządowymi. Pasjonatka czytania książek, zwłaszcza historycznych. Historia jest jej pasją. Prowadzi kanał na YouTube Opowiedz nam historię.

 

Prywatnie jest mamą czwórki dzieci i to podróże z nimi stały się impulsem do opowiadania historii. Tak zaczęła się dzielić swoją pasją dostosowując opowiadane historie do wieku dzieci. Joanna Jaworska uważa, ze najlepszą metodą przekazywania wiedzy jest dobra opowieść – pełna szczegółów, bohaterów, ciekawostek i emocji. Do założenia kanału na YouTube namówiły ją wtedy już nastoletnie córki. Obecnie prowadzi podcast dostępny na sześciu bezpłatnych platformach do słuchania.

 

Podcast Opowiedz nam historię zawiera filmiki i słuchowiska poświęcone historii, a przeznaczone dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, nawet pięcio- i sześcioletnich. Filmiki trwają od 10 do 20 minut, słuchowiska do 30 minut. Filmy są urozmaicone kolorową grafiką, natomiast słuchowiska zawierają efekty dźwiękowe, które mają pomóc odbiorcom przenieść się do środka opowieści, na przykład odgłosy kopyt koni, wystrzałów, dźwięki lasu czy miasta. Autorka umieszcza też krótkie scenki nawiązujące do treści opowieści na przykład rozmowę dziewczynki z babcią na temat teatrzyku, który obejrzała podczas Powstania Warszawskiego, czy rozmowę sanitariuszki z rannym powstańcem. 

 

Joanna Jaworska chce zainteresować historią jak najmłodsze dzieci, tak opowiadać, żeby dzieci zrozumiały, zapamiętały i poczuły emocje. W związku z tym unika podawania zbyt wielu dat i trudnych słów. Przebieg zdarzeń przedstawia w sposób jak najbardziej dostosowany do wieku swoich odbiorców. W jej opowieściach jest dużo ciekawostek, bohaterów, nie tylko znanych postaci historycznych, ale też tak zwanych zwyczajnych ludzi, którzy znaleźli się nie w zwyczajnych czasach. Każdy przedstawiony bohater jest prawdziwy. Z uwagi na to, że filmiki i słuchowiska skierowane są do młodszych dzieci, Joanna Jaworska stara się unikać drastycznych wydarzeń, choć w przypadku tematu wojen i systemu komunistycznego jest to trudne. Przekazuje najsmutniejsze informacje w sposób delikatny i zawsze znajduje jakąś dobrą historię zaraz po tej złej. Stara się, żeby każda opowieść kończyła się zdarzeniem czy myślą w miarę pozytywną, przynoszącą nadzieję.

 

Dzięki Opowiedz nam historie dzieci mogą poznać pełną historię dwóch wojen światowych, historię Polski zwanej PRL-em, historię Piastów, Jagiellonów oraz wieku XVIII, gdy Rzeczpospolita się rozpadła, a także postań z wieku XIX. Joanna Jaworska opowiada o historii Powstania Warszawskiego, Szarych Szeregach i akcji pod arsenałem, rotmistrzu Pileckim. Osobne filmy poświęciła dzieciom i bohaterom w Powstaniu Warszawskim.