Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu

Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu

Nominacja za szeroką działalność edukacyjną z zakresu patriotyzmu, historii oraz tradycji orężnych, którą w ramach Jednostki prowadzi Klub Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu . Do stałych działań klubu należą między innymi: uroczystości z okazji Święta Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, koncert „Dzieci Dzieciom dla Niepodległej” czy festiwal piosenki żołnierskiej „Czym dla wojska jest piosenka”.

 

Historia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu sięga roku 1957, kiedy została utworzona kampania. Na przestrzeni lat jednostka przechodziła wiele transformacji, zmieniając swoich dowódców oraz miejsca stacjonowania ostatecznie osiadając w Lublińcu. JWK decyzją Ministra Obrony Narodowej przejął dziedzictwo tradycji Batalionów Armii Krajowej „Zośka”, „Miotła”, „Parasol”, 1.Samodzielnej Kompanii Commando czy Polskiego Samodzielnego Batalionu Specjalnego. Przy JWK został zawiązany Klub JWK, który zajmuje się promocją Sił Zbrojnych, kształtowaniem wartości patriotycznych, edukacją historyczną.

 

Klub Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu realizuje szereg zadań kierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Swoje działania opiera między innymi na działalności artystycznej za pomocą, której stara się kształtować wartości patriotyczne. Dodatkowo pracują na rzecz dialogu pomiędzy weteranami a dziećmi i młodzieżą. Starają się integrować te środowiska za pomocą konkursów, koncertów czy spotkań pokoleń.

 

Klub JWK organizuje koncert „Dzieci Dzieciom dla Niepodległej” czy Festiwal Piosenki Żołnierskiej „Czym dla wojska jest piosenka”, które niewątpliwe cieszą się popularnością. W Klubie JWK działają zespoły taneczne i muzyczne, które biorą udział w konkursach i przeglądach o tematyce historycznej czy patriotycznej. Grupy nierzadko zdobywają wysokie miejsca oraz wyróżnienia.

 

Niezwykle ważną częścią działalności Klubu JWK jest organizacja urodzin dla kombatantów, które są realizowane w ramach cyklu „Łączymy pokolenia”. W tym roku hucznie obchodzono urodziny Zbigniewa Rylskiego ps. „Brzoza” z Batalionu „Parasol”. Była to uroczystość, na której młodzi artyści z Klubu JWK mieli przyjemność wystąpić przed solenizantem, a także wspólnie z nim świętować.

 

Klubem JWK kieruje Agnieszka Jakacka-Jaworska, która w marcu br, została odznaczona medalem „Pro Partia” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej.