Jan Jakub Grabowski i Łukasz Szypulski | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Jan Jakub Grabowski i Łukasz Szypulski

Jan Jakub Grabowski i Łukasz Szypulski

Nominacja za tworzenie kanału „Okupowany Kraków” w serwisie YouTube, poświęconego okresowi okupacji (lata 1939-1945) ze szczególnym uwzględnieniem geografii Krakowa i Małopolski. Prezentowane w Internecie filmy mają charakter dokumentów poświęconych Krakowowi i okolic oraz postaci związanych z wydarzeniami rozgrywających się na małopolskiej ziemi w czasie II wojny światowej. Produkcje są doskonałym narzędziem edukacyjnym, nie tylko dla mieszkańców Krakowa, reprezentującym  wysoki poziom merytoryczny.

 

W materiałach filmowych przedstawiane są historie dotyczące obozu Płaszów, żydowskiej dzielnicy Kazimierz, getta czy fabryki Schindlera. Dużym zainteresowaniem widzów kanału cieszy się cykl „Codzienne sprawy w niezwykłym czasie” przedstawiający życie codzienne Polaków pod okupacją niemiecką i nie tylko. W serwisie pojawiają się także recenzje książek poświęconych II wojnie światowej.

 

Filmy oparte są na wiarygodnych źródłach historycznych. Zwierają fotografie z omawianego okresu oraz archiwalne komentarze uczestników przedstawianych w odcinku wydarzeń. Twórcy kanału współpracują z Muzeum AK, Fabryką Schindlera, Muzeum Krakowa, instytucjami i ekspertami – wszystko po to, by publikować tylko sprawdzone treści. Ponadto, materiały wyróżniają się wysoką jakością cyfrową, nie ustępując profesjonalnym produkcjom telewizyjnym. Jakość nagrań i wysoki poziom merytoryki potwierdzają liczby – aktualnie kanał obserwuje 15,5 tysiąca osób, filmy wyświetlono łącznie niemal 2 miliony razy.

 

„Okupowany Kraków” to podróż w czasie do miejsc ściśle związanych z historią XX wieku. Pozwala na porównanie, jak na przestrzeni lat zmieniała się dana przestrzeń. Rozpowszechnianie, utrwalanie i systematyzowanie wiedzy o okupacji niemieckiej ma wymiar edukacyjny – angażujące i ciekawe treści inspirują, szczególnie młodych, do sięgnięcia po źródła i zgłębienie tematyki.