Ida Nowakowska-Herndon | Bohateron

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję

Wysłano 1946 kartek za kwotę 46880 zł.

Ida Nowakowska-Herndon

Ida Nowakowska-Herndon

Nominacja za udział i prowadzenie programu „Szlak nadziei” – serii historyczno-survivalowej, oraz wydarzeń upamiętniających postaci i wydarzenia historyczne; za podążanie szlakiem gen. Andersa, prowadzenie edukacji historycznej i dawanie świadectwa patriotyzmu w komunikacji w mediach społecznościowych.

 

„Szlakiem nadziei” to pierwszy polski reality show o tematyce historycznej. Sześciu uczestników, razem z prowadzącą, pokonało trasę, którą w trakcie II wojny światowej przebyli żołnierze Armii generała Władysława Andersa i towarzyszący jej cywile – droga wiodła przez Syberię, Kazachstan, Izrael, Iran, Włochy – w sumie 12,5 tys. kilometrów. Bohaterowie podróżują bez wsparcia realizatorów. Dysponując jedynie niewielkimi środkami finansowymi, zmuszeni są poradzić sobie na nieznanym, wręcz egzotycznym terenie, bez wykupionych noclegów, jedzenia czy transportu. Program był wyjątkowym hołdem dla wszystkich, którzy blisko 80 lat temu z tułaczy stali się żołnierzami, a później bohaterami z Armii generała Władysława Andersa.

 

Nowatorski, unikatowy wręcz projekt telewizyjny to połączenie przygody i lekcji historii. Ciężka wyprawa trwała ponad miesiąc. Jak przyznaje Ida Nowakowska, i dla niej była ogromną lekcją o przodkach i bohaterach Armii Andersa. Nauczyła się, że historia to przede wszystkim ludzie, ich postawy i uczucia.

 

Pamięć o ważnych dla Polski wydarzeniach XX wieku to nie tylko udział w reality show. Ida Nowakowska prowadzi liczne programy poświęcone ważnym rocznicom oraz wybitnym postaciom polskiej historii i kultury. W mediach społecznościowych inspiruje, zwłaszcza młodych obserwatorów, do pogłębiania wiedzy o przeszłości oraz szanowania kultury i dziedzictwa narodowego.