FUNDACJA WOLNOŚĆ I DEMOKRACJA | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

FUNDACJA WOLNOŚĆ I DEMOKRACJA

FUNDACJA WOLNOŚĆ I DEMOKRACJA

Brązowy BohaterON w kategorii ,,Organizacja non profit"

Nagroda za realizację projektu „Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych” – największego biegu pamięci na świecie

 

Działalność założonej w 2005 roku fundacji opiera się na dwóch głównych obszarach: pomocy Polakom na Wschodzie oraz wsparcia przemian demokratycznych na terenach byłego Związku Sowieckiego. Organizacja nie zapomina także o popularyzacji wiedzy o polskim dziedzictwie i historii Kresów. Jej członkowie chcą przyczyniać się do odzyskania poczucia wspólnoty oraz świadomości konieczności współpracy narodów tworzących I Rzeczpospolitą.

 

Jednym z flagowych projektów fundacji jest realizowany od 2013 roku „Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Ma on na celu upamiętnienie niezłomnych postaw polskich bohaterów narodowych – Żołnierzy Wyklętych, krzewienie wiedzy o polskiej historii, jak również odnajdywanie ponadpodziałowych i ponadnarodowych wzorców obywatelskich. Do tej pory odbyło się osiem edycji biegu – ostatnia 1 marca 2020 roku.

 

Na przestrzeni lat projekt wpisał się w świadomość społeczną na całym świecie. Jako jedna z niewielu aktywności zintegrował we wspólnym działaniu społeczności lokalne na kilku kontynentach. Każdego roku bieg symultanicznie odbywa się w ponad 300 polskich miastach i kilkudziesięciu miejscach na świecie (m.in. w Australii, Afryce, USA, Nowej Zelandii, miastach europejskich, na Kresach, Bliskim Wschodzie, Bałkanach, w Iraku, Kuwejcie czy Afganistanie). Biorą w nim udział osoby w różnym wieku, różnej narodowości, z różnych grup społecznych i światopoglądowych. Projekt „Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest wyjątkowy jeszcze z jednego powodu – to miejsce, gdzie teraźniejszość spotyka się z historią. I to w sposób dosłowny! W wydarzeniu niejednokrotnie biorą udział świadkowie historii.