Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

Nominacja za wystawę planszową „Spojrzenie na Warszawę”, zestawienie powojennych zdjęć stolicy z jej współczesnym obliczem oraz za wsparcie akcji pomocowych, m.in. ,,Paczka dla Bohatera na Kresach”, a także za autorski program ,,Rozgrzewamy Polskie Serca”.

 

Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza została powołana przez Polskie Górnictwo i Naftownictwo S.A. Istnieje od 9 lipca 2004 roku. Zakres działalności fundacji to szeroko rozumiane wspieranie dziedzictwa narodowego i kultury, ale także działania na rzecz nauki i edukacji w zakresie nauk podstawowych, technicznych oraz sportu. Fundacja stawia sobie również za cel propagowanie edukacji historycznej, budowanie tożsamości narodowej oraz działania na rzecz kultywowania pamięci o polskich bohaterach.

 

 

 

Wystawa ,,Spojrzenie na Warszawę” przedstawia historię niezwykłego miasta, które choć zostało doszczętnie zniszczone, to jednak nigdy nie udało się pokonać ducha jego mieszkańców. Losy Warszawy i jej najpiękniejszych miejsc wydawały się być przesądzone. Stolica Polski miała nigdy nie podnieść się z gruzów. Jej zgliszcza stały się symbolem zwycięstwa zła, okrucieństwa i klęski. Jednak – jak pisał poeta, który całym sercem i duszą kochał Warszawę – odrosła „jak grom od ziemi”, wbrew wszystkiemu, co miało ją zniszczyć na zawsze.

 

Archiwalne kadry ukazujące zniszczoną powojenną Warszawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Współczesne zdjęcia wykonał fotograf na zlecenie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Zdjęcia wydrukowano metodą druku soczewkowego 3D. Zastosowanie tej technologii pozwoliło uzyskać oryginalny efekt zmieniających się naprzemiennie obrazów archiwalnych we współczesne. Plansze eksponowane będą przez 63 dni na ogrodzeniu budynku Centrali PGNiG SA w Warszawie od ul. M. Kasprzaka 25. Cykl ukazujący wystawę dostępny jest również w wersji elektronicznej.

 

Fundacja pielęgnuje wartości patriotyczne nie tylko przez organizowanie wydarzeń czy wystaw.

„Rozgrzewamy Polskie Serca”, to program grantowy dla lokalnych inicjatyw społecznych, którego celem jest wspieranie polskiej historii, kultury i tradycji. Fundacja pamięta także o bohaterach w ich trudnej codzienności. W kwietniu zorganizowała przygotowanie i dostarczenie paczek na święta Wielkanocne dla Powstańców Warszawskich, a także zakup najpotrzebniejszych środków bezpieczeństwa i artykułów gospodarstwa domowego. Od wielu lat wspiera kombatantów oraz środowiska weteranów poprzez dopłaty do paliwa gazowego w programie Rachunek Wdzięczności. Realnym wsparciem są również darowizny wspierające inicjatywy organizowane przez społeczeństwo. Takim wsparciem otoczyli akcję „Paczka dla Bohatera na Kresach”, czy akcję organizowaną na terenie Warmii i Mazur, która miała na celu organizację posiłków dla Weteranów w dobie pandemii.

 

Ciężka praca całego zespołu nie tylko upamiętnia heroizm Powstańców Warszawskich, ale realnie niesie im pomoc – nie tylko w trudnym czasie pandemii.