FUNDACJA ORLEN | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

FUNDACJA ORLEN

Srebrny BohaterON w kategorii ,,Organizacja non profit''

Nagroda za działania filantropijne wspierające realizację projektów promujących najnowszą historię Polski, w tym program grantowy „Czuwamy! Pamiętamy!”

 

Celem założonej w 2001 roku przez PKN ORLEN organizacji jest podejmowanie, prowadzenie i popieranie charytatywnych inicjatyw na rzecz: ochrony zdrowia, rekreacji oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, rozwoju oświaty i nauki, a także krzewienia tradycji narodowej. Fundacja wspiera działania związane z dziedzictwem kulturalnym oraz promocją najnowszej historii Polski, m.in. poprzez udział w renowacji zabytków, finansowanie wycieczek szkolnych do ważnych miejsc pamięci, uroczystości rocznicowe oraz pomoc bohaterom wydarzeń sprzed lat. 

 

Od 2018 roku Fundacja ORLEN organizuje program grantowy „Czuwamy! Pamiętamy!”, którego celem jest zmotywowanie społeczności lokalnych do  stworzenia, odnalezienia bądź odkrycia na nowo Miejsc Pamięci oraz ich rewitalizacji, co może stać się inspiracją do odkrywania nieznanych kart historii Polski. W ramach programu organizacja wsparła realizację kilkudziesięciu projektów, m.in. działania porządkowo-renowacyjne na Cmentarzu Garnizonowym w Płocku zainicjowane przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie „Busola”; powstanie szlaku historycznego w Lubartowie; upamiętnienie ucieczki rotmistrza Pileckiego z Auschwitz oraz odnowienie grobów Janiny Przysiężniak, ps. Jaga i Stanisława Diakiewicza na cmentarzu parafialnym w Kuryłówce.

 

Ponadto, w kwietniu 2020 roku organizacja przekazała blisko 50 tys. zł. na rzecz Domu Wsparcia dla Powstańców w Warszawie. Środki zostały przeznaczone na zakup obiadów i lekarstw dla kombatantów. 

 

Fundacja współpracuje również z Muzeum Historii Polski. W 2020 roku wsparła organizację plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, a rok wcześniej sfinansowała zakup nowożytnej zbroi husarskiej (XVII/XVIII w.), która znajdzie się na wystawie stałej Muzeum.