Fundacja Oczami Brata | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Fundacja Oczami Brata

Nominacja za wyjątkową determinację i konsekwencję w wspieraniu osób niepełnosprawnych. Działalność stworzona z miłości do zmarłego brata angażuje społeczność lokalną, wolontariuszy i przede wszystkim pozwala pomagać i wspierać potrzebujących – to piękny przykład patriotyzmu w czasach pokoju. Dzięki działalności Fundacji prowadzone są Warsztaty Terapii Zajęciowej i Artystycznej, powstał dom wsparcia dziennego dla niepełnosprawnych i realizowane są liczne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej.

 

Fundacja Oczami Brata działa w Częstochowie, gdzie wdraża autorskie programy dochodzenia do samodzielności osób z niepełnosprawnością. Została założona w 2014 roku i jest dedykowana Karolowi Bilskiemu, zmarłemu bratu fundatora i prezesa organizacji Pawła Bilskiego. Karol miał Zespół Downa, dlatego misją organizacji jest patrzenie na świat z perspektywy osób niepełnosprawnych. Fundacja grupuje blisko stuosobową społeczność, która z wielką motywacją i sercem wspomaga potrzebujących opieki innych.

 

Do dziś Fundacja Oczami Brata otworzyła placówkę wsparcia dziennego, klubokawiarnię i kawiarnię Alternatywa 21, ośrodki dla społeczności lokalnej, niezliczone już mieszkania wspomagane i treningowe, Warsztat Terapii Zajęciowej, Warsztat Terapii Artystycznej, Centrum Aktywności dla Osób z Niepełnosprawnością, sale doświadczania świata, gabinet rehabilitacji, asystenturę społeczną, Teatr Oczami Brata i Teatr Nowy w Częstochowie. Jej pracownicy i wolontariusze przeprowadzili tysiące godzin szkoleń, warsztatów, spotkań, pomogli setkom osób i ich rodzinom.  

 

Paweł Bilski w 2013 roku, gdy jego brat odchodził, obiecał mu, że zbuduje dla niego dom. Na udostępnionej przez siebie działce, w ciągu trzech lat wybudował dom przeznaczony dla niepełnosprawnych, podopiecznych Fundacji. Na ten sukces pracował cały zespół ludzi, zaangażowanych było wiele wspierających osób, którzy nie poddawali się pomimo trwania pandemii, wojny w Ukrainie i inflacji. Budowa zajęła im trzy lata, choć na początku stać ich było tylko na wylanie fundamentów. Jednak udało się zaangażować wszelkie możliwe sektory – publiczny, prywatny, ngo, ekonomii społecznej. Na ten cel zebrali ponad 8 mln złotych, codziennie przekonując kolejne osoby do wsparcia tej budowy. 25 lutego 2023 roku obchodzona była 10. rocznica śmierci Karola Bilskiego, a 19 maja br. dom uroczyście został otwarty. Obietnica się wypełniła. Dom na co dzień daje dach nad głową szesnastu osobom z niepełnosprawnością. Mieszczą się w nim m.in. warsztaty terapii, dwa teatry, centrum dla społeczności lokalnej. Dom buduje swoją lokalną społeczność, uczy ludzi patrzeć Oczami Brata, kreuje lepszą przyszłość.