FUNDACJA KOCHANIA POZNANIA | Bohateron

FUNDACJA KOCHANIA POZNANIA

Organizacja, która powstała ze szczerej miłości do Poznania

Finalista Nagrody BohaterONy 2019. Nominacja za promocję historii Poznania oraz lokalnego patriotyzmu, m.in. poprzez projekty: Zakochani w powstaniu, Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego i Bimbą w historię

 

Fundacja Kochania Poznania odkrywa zapomniane historie ludzi związanych ze stolicą Wielkopolski. Jej członkowie działają wielotorowo: organizują happeningi, upamiętniają ważne postaci w nazwach ulic i skwerów, tworzą bezpłatne materiały edukacyjne oraz publikują książki i artykuły w lokalnej prasie. Wszystko po to, by zaszczepić w społeczeństwie zamiłowanie do Poznania oraz promować uniwersalne wartości patriotyczne.

W 2018 roku organizacja rozpoczęła projekt edukacyjny Zakochani w powstaniu, w ramach którego opowiadała historię powstania wielkopolskiego oczami dwójki młodych ludzi piszących do siebie listy miłosne. Zespół fundacji realizował również akcję Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego, wydając serię pocztówek oraz znaczków prezentujących podobizny kobiet, które na przełomie XIX i XX wieku wychowały młodych patriotów gotowych walczyć w powstaniu wielkopolskim. Kartki z bożonarodzeniowymi życzeniami zostały rozesłane do urzędników i instytucji kulturalnych.

Na wniosek fundacji jeden ze skwerów zyskał nazwę Skweru Trzech Tramwajarek – uczestniczek Poznańskiego Czerwca ’56, a w ramach happeningu Bimbą w historię mieszkańcom miasta przypomniano o wydarzeniach sprzed ponad 60 lat.

Fundacja promowała również wiedzę na temat ważnych kobiecych postaci w historii Poznania, poznańskich legend i patronów poznańskich ulic.