FORTECA | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

FORTECA

Złoty BohaterON Publiczności w kategorii ,,Pasjonat"

Nagroda za nieszablonowe opowiadanie o historii Polski XX wieku – przez pryzmat rockowo-metalowych utworów i teledysków

 

„Nie chcemy, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia czy gra polityczna. Jesteśmy patriotami i chcemy poprzez swoją twórczość pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Mamy nadzieję, że nasze utwory przybliżą Wam te losy. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas, młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny, dlatego:

 

Nie pozwólmy Zapomnieć

Nie pozwólmy Przekłamać

Nie pozwólmy Powtórzyć”

 

– w taki sposób cel i misję swojej działalności opisują członkowie istniejącego od 2006 roku i wywodzącego się z Beskidu Śląskiego zespołu. FORTECĘ tworzy sześć pełnych pasji osób: Anna, Magdalena, Maksymilian, Marcin „Siano”, Patryk i Marek.

 

Twórczość grupy jest inspirowana historią i poezją II wojny światowej, a przede wszystkim działalnością takich postaci jak Krzysztof Kamil Baczyński, Władysław Broniewski czy Feliks Konarski. FORTECA w ciekawy sposób łączy przesłanie współczesnego patriotyzmu z dynamicznym rokowo-metalowym brzmieniem i melodyjnymi solówkami. Wszystkie utwory są tworzone i nagrywane wyłącznie z wykorzystaniem środków własnych grupy.

 

W 2019 roku zespół FORTECA zagrał 19 koncertów na różnego rodzaju imprezach plenerowych, piknikach patriotycznych i uroczystościach. Najważniejszym z nich był występ 23 listopada 2019 r. w Szczyrku, gdzie grupa przez ponad 4 godziny wykonywała patriotyczne pieśni dla ponad 400-osobowej publiczności. Koncert został poprzedzony Milczącym Marszem Pamięci, którego uczestnicy rozwinęli i przenieśli ulicami miasta stumetrową flagę Polski. Ponadto, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie zespół nagrał utwór „Reduta w Tynnem” o Korpusie Ochrony Pogranicza broniącym granic naszego państwa przed bolszewikami. W 2020 roku powstały utwory upamiętniające m.in. 80. rocznicę I transportu Polaków do Kl. Auschwitz („Auschwitz/Oświęcim”) oraz Żołnierzy Niezłomnych Aldonę i Antoniego Rymszów („Wojenna Miłość”).

Za swoją działalność członkowie zespołu zostali odznaczeni przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę Brązowymi Krzyżami Zasługi. Natomiast Anna Czerwiec-Banek otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.