Ewa Błaszczyk | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Ewa Błaszczyk

Nominacja za siłę i skuteczność w dążeniu do celu, jakim jest pomoc osobom w śpiączce, za założenie i prowadzenie fundacji Akogo?. Działalność Ewy Błaszczyk to bezapelacyjnie przykład współczesnego patriotyzmu. Polem walki są szpitalne sale, a bronią dostęp do specjalistycznego sprzętu, eksperymentalnych programów i nowoczesnych metod leczenia. Wrogiem zaś uszkodzenia układu nerwowego, bezsilność i upływający czas. I cisza, którą Ewa Błaszczyk chce głośno i wyraźnie przełamać rozwojem i integracją środowiska medycznego oraz edukacją społeczeństwa w zakresie śpiączki.

 

Fundacja „AKOGO?” została założona w 2002 roku przez Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz ks. Wojtka Drozdowicza. Jest polską organizacją pozarządową, zajmującą się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Fundacja zainicjowała i wypracowała wspólnie z Ministerstwem Zdrowia Program leczenia dzieci w śpiączce w fazie B, który jest wdrożony do systemu publicznej opieki zdrowotnej.

 

Jednym z najważniejszych momentów w historii Fundacji było otwarcie w 2013 roku Kliniki Budzik. Ten dzień dla wielu chorych po głębokich urazach mózgu stał się szansą na wybudzenie i stopniowy powrót do świadomości oraz samodzielności. Klinika to pierwszy w Polsce wzorcowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce. 

 

W 2017 roku przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie otwarto oddział dla dorosłych pogrążonych w śpiączce. Zarówno oddział, jak i Klinika Budzik świadczą usługi medyczne na najwyższym, światowym poziomie, z wykorzystaniem rozmaitych, nowatorskich metod leczenia, diagnostyki oraz najszerszego wachlarza metod neurorehabilitacji. Kilka miesięcy temu w Warszawie otwarto także Klinikę Budzik dla dorosłych. Pierwsi pacjenci pod okiem najlepszych specjalistów już toczą tam walkę o wybudzenie. Fundacja Akogo? organizuje również kampanie badawcze i edukujące społeczeństwo w temacie śpiączki. Ewa Błaszczyk chce w ten sposób obalać mity, stereotypy oraz jednocześnie uwrażliwiać i uczyć. Wymiana wiedzy naukowej oraz wdrażanie programów eksperymentalnych to dla wielu chorych po ciężkich urazach mózgu jedyna szansa na wybudzenie. 

 

Ewa Błaszczyk zajmuje się nie tylko prowadzeniem fundacji i pracą na rzecz osób pogrążonych w śpiączce. Jest aktorką teatralną, filmową i pieśniarką. Aktualnie związana z Teatrem Studio w Warszawie. Jeden z jej albumów – „Wszystko jest takie kruche” – opowiada o jej pracy, życiu i fundacji Akogo?