Edyta Poźniak | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Edyta Poźniak

Nominacja za upowszechnianie wiedzy na temat losów Polaków za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polaków na Syberii. Autorka licznych reportaży, audycji dokumentalnych, wystaw i projektów historycznych a także słuchowisk – m.in. realizowanego przez 9 miesięcy w Programie Pierwszym Polskiego Radia cyklu „Alfabet Syberyjski” opisującego 400-letnią historię Polaków na Wschodzie czy audycji „Polacy w Świecie”, magazynu polonijnego, który przez kilka lat był emitowany w Polskim Radiu 24.

 

Reżyserka i scenarzystka serii sześciu filmów dokumentalnych „Dzieci Syberii” . Opracowała koncepcję cyklu, pod jej kierunkiem powstała grafika oraz animacje. Seria ukazuje losy dzieci od momentu wywózek na Syberię przez ewakuację do Iranu (ówczesnej Persji) po obozy dla uchodźców na wszystkich kontynentach: Afryka, Indie, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk. Cykl został tak zaplanowany i zrealizowany, by odbiorca mógł oglądać odcinki w dowolnej kolejności, jednocześnie nie tracąc poczucia spójności opowieści. Każdy z epizodów–kontynentów opowiada historię w taki sposób, by widz otrzymał pełną wiedzę historyczną. Projekt został opracowany z myślą o młodym odbiorcy, więc zawiera konieczne uogólnienia i uproszczenia przy zachowaniu faktów historycznych i dokumentacyjnych. „Dzieci Syberii” zawierają wiele unikatowych materiałów, zdjęć i fragmentów kronik archiwalnych do tej pory nie publikowanych w Polsce. Na potrzeby serii pozyskano zdjęcia z prywatnych archiwów Sybiraków ze wszystkich kontynentów, wspomnienia i notatki z prywatnych pamiętników i dzienników, fragmenty filmów z Instytutu Sikorskiego w Londynie czy z zasobów British Patee. Cykl jest wyjątkową fotografią pokolenia, które doświadczyło wojennej traumy. Projekt ma niezwykłe walory edukacyjne, zwłaszcza dla młodszych odbiorców, i dokumentacyjne.

 

W 2019 roku z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim na antenach Polskiego Radia

 

Radiowa działalność Edyty Poźniak to synonim profesjonalizmu, wiedzy i warsztatu na najwyższym poziomie. Wszystkie projektu poprzedzają szczegółowe badania historyczne, a ich prezentacja wyróżnia się nowoczesną i atrakcyjną dla słuchaczy w różnym wieku formą. Obecnie piastuje stanowisko Kierownika Redakcji Aktualności Programu Pierwszego Polskiego Radia. Jest wydawcą i prezenterem serwisów informacyjnych w PR 1 oraz dyrektorem Polskiego Radia Kierowców – najmłodszej anteny Polskiego Radia.