Dorota Bartoszewicz | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Dorota Bartoszewicz

Dorota Bartoszewicz

Złoty BohaterON i Złoty BohaterON Publiczności w kategorii ,,Pasjonat”


Nagroda za inicjowanie działań poszukiwawczych rodzin polskich żołnierzy na podstawie odnalezionych nieśmiertelników. Ocala od zapomnienia tych, których los nieraz przez lata pozostawał nieznany. Aktywnie wspiera akcję #StolenMemory, zainicjowaną przez Arolsen Archives w Bad Arolsen w Niemczech, w których archiwum znajdują się depozyty byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Celem akcji jest odnalezienie ich rodzin i zwrócenie pamiątek po krewnych oraz przekazanie informacji o ich losach.

 

Zaangażowana w ocalanie od zapomnienia. Po latach łączy losy tych, których rozdzieliło piekło wojny. Przywraca pamięć, pomaga ukoić ból, wyjaśnia to, co pozostawało nieznane. Przyczynia się do wyjaśnienia zagadkowych niekiedy losów polskich żołnierzy bohatera. Dorota Bartoszewicz symbolicznie odprowadza do domu tych, którzy nigdy do niego nie wrócili, ginąc na froncie lub za murami obozów koncentracyjnych.

 

Rzeczy osobiste: obrączki, różańce czy właśnie nieśmiertelniki, stają się początkiem poszukiwań bliskich właściciela. Pozwalają zamknąć niedokończone rozdziały i często odpowiedzieć na nurtujące przez kilkadziesiąt lat pytania.

 

Wspieranie akcji #StolenMemory ma na celu nie tylko przywrócenie zrabowanych przez okupantów pamiątek. To także wyraz miłości do ojczyzny w czasach pokoju – szacunku i pamięci o tych, którzy walczyli o wolność w XX wieku. Działalność jednoczy Polaków. Dzięki mediom społecznościowym w poszukiwania bliskich konkretnych osób angażują się tysiące internautów, wspólnie tworząc historię i łącząc zerwane więzi.