Dolnośląska Fundacja na rzecz Pieczy Zastępczej „Przystanek Rodzina” | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Dolnośląska Fundacja na rzecz Pieczy Zastępczej „Przystanek Rodzina”

Dolnośląska Fundacja na rzecz Pieczy Zastępczej „Przystanek Rodzina”

Nominacja za realizację szerokiego programu wspierania rodzin zastępczych, który obejmuje ponad 80 rodzin zastępczych opiekujących się blisko 400 dzieci. Za kompleksowe i pełne pasji działania mające na celu nie tylko edukację na temat pieczy zastępczej, ale przede wszystkich realne działania pomocowe. Zespół Fundacji i jej wolontariusze nikogo nie pozostawiają bez wsparcia, każdą rodzinę i dziecko poznają osobiście, pozostając w relacji i wspierając w trudnych chwilach, telefon odbierają w dzień i w nocy – pamiętając imię każdego dziecka.

 

Dolnośląska Fundacja na rzecz Pieczy Zastępczej Przystanek Rodzina od ponad 9 lat wspiera rodziny zastępcze. Jej misją jest zapewnienie wszystkim dzieciom szczęśliwego i beztroskiego dzieciństwa, niezależnie od tego, z jakimi problemami mierzą się ich rodzice biologiczni. Każde dziecko zasługuje na to, aby wychowywać się w środowisku rodzinnym, wśród bliskich osób. Wrocławska Fundacja Przystanek Rodzina wierzy, że aby zwiększyć liczbę rodziców zastępczych w Polsce, należy najpierw pokazać potencjalnym kandydatom, że w razie jakichkolwiek trudności wychowawczych zawsze mogą liczyć na pomoc.

 

Fundacja pomaga rodzicom, wspierając ich w codziennych potrzebach, mierzeniu się z problemami dzieci, ułatwiając im szkolenia. Utrzymuje stały kontakt z rodzicami zastępczymi, które ma pod swoją opieką, rozmawia z nimi i jest na bieżąco z tym, co aktualnie dzieje się w ich życiu. Zakres pomocy, którą niesie Fundacja jest bardzo szeroki: wspiera rodziny w kwestiach medycznych, zapewnia diagnozy, leczenie i terapie, spotkania z psychologami i lekarzami specjalistami, pomaga w remontach, wspiera dzieci w edukacji, organizuje czas wolny, finansuje wyjazdy na obozy i kolonie, a czasem zajmuje się takimi prozaicznymi kwestiami, jak zapewnienie opału na zimę lub sprzętu do nauki np. laptopy do nauczania zdalnego. Fundacja organizuje zimowe i letnie obozy dla dzieci (w ciągu ostatnich 12 miesięcy dla 122 podopiecznych),  kupuje wyprawki szkolne (133 w 2022 roku) i prezenty marzeń od Mikołaja (350), zapewnia korepetycje i wsparcie dzieci w edukacji szkolnej w ramach dedykowanego projektu Klucz do jutra. Stale wspiera ponad 80 rodzin zastępczych, w których mieszka blisko 400 dzieci.

 

W 2022 roku Fundacja rozszerzyła swoje działania o pomoc na rzecz dzieci uciekających przed wojną z Ukrainy. W tym celu stworzyła 4 ośrodki w różnych miastach na Dolnym Śląsku i umieszczała dzieci oraz opiekunów z ukraińskiej pieczy zastępczej. Zapewniła im bezpieczeństwo i opiekę. Części z nich pomogła w dalszym wyjeździe do innych krajów europejskich, a innym pomogła zaaklimatyzować się w Polsce i rozpocząć nowe życie.