Bracia Golec | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Bracia Golec

Nominacja  za prowadzenie szerokiej działalności społecznej oraz Fundacji Braci Golec. Za misję odkrywania i szlifowania nowych talentów. Upowszechnianie bogactwa kulturowego Żywiecczyzny i ocalenie go od zapomnienia, połączone z uwrażliwieniem dzieci i młodzieży na wartości płynące ze sztuki, za powołanie Górskiego Uniwersytetu Ludowego, wzmacnianie poczucia tożsamości mieszkańców regionu oraz angażowanie społeczności lokalnej we wspólne działania, co w czasach pokoju jest jednym z najpiękniejszych przejawów patriotyzmu. 

 

Fundacja Braci Golec powstała w 2003 roku z pragnienia, by poprzez koncerty, pokazy i konkursy dla dzieci i młodzieży ukazywać kulturę ludową jako wartość łączącą wszystkich mieszkańców regionu i ich wspólne dziedzictwo. Obecnie kształci ponad 300 podopiecznych. 

 

Status rodziny i miejsce pochodzenia nie mogą stanowić przeszkody w dostępie do edukacji muzycznej – Bracia Golec chcą więc dać szansę każdemu, komu serce bije w rytmie muzyki. Za swoje największe osiągnięcia uważają uśmiech i zaangażowanie podopiecznych fundacji. Wierzą, że kultura regionu spaja społeczność i buduje poczucie tożsamości każdej jednostki. Promowanie i upowszechnianie kultury inspiruje innych do jej współtworzenia – słowem, obrazem lub właśnie muzyką. Fundacja chętnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi i samorządem. Prowadzi także sprzedaż albumów poświęconych elementom lokalnej tradycji. Całkowity dochód ze sprzedaży przekazywany jest na potrzeby podopiecznych fundacji. 

 

Powołany przez Braci Golec Górski Uniwersytet Ludowy to przestrzeń służąca zgłębianiu wiedzy na temat muzyki ludowej i dzieleniu się nią. To przestrzeń do zdobywania umiejętności i realizacji swoich pasji, niezależnie od wieku. W umiłowaniu dla kultury Beskidu Żywieckiego.

 

Na co dzień Bracia Golec komponują, piszą teksty i występują na polskich i światowych scenach. Piosenki zespołu Golec uOrkiestra zna każdy. Popularne utwory łączą w sobie elementy popu, muzyki alternatywnej i tradycyjnych, etnicznych brzmień.