Biuro Programu „Niepodległa” | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

Biuro Programu „Niepodległa”

Biuro Programu „Niepodległa”

Brązowy BohaterON w kategorii ,,Instytucja”

Nagroda za stworzenie Mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, co jest wyrazem innowacyjności w łączeniu historii ze współczesnością, przekazywania wiedzy za pomocą współczesnych środków komunikacji, interaktywności oraz dostępności i docierania do różnorodnych grup odbiorców.

 

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zawitał do 20 miast i kurortów, w każdym czekał na zwiedzających przez trzy dni. Nowoczesna przestrzeń z atrakcjami takimi, jak pokazy VR, hologramy czy makiety były dostępne bezpłatnie, dla wszystkich zainteresowanych.

 

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej. Przybliżenie wielu aspektów funkcjonowania młodego kraju stało się możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W kameralnej przestrzeni stworzonej w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają przeklikać przez najważniejsze informacje, holoboxy prezentują artefakty, które można oglądać z wielu stron, podróż w czasie zapewniają gogle VR, a gospodarzem całej wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. Na ekspozycji dużo miejsca poświęcono kulturze, która jest integralnym elementem tożsamości narodowej, a połączenie tradycji i współczesności jest szczególnie obecne w specjalnie przygotowanej makiecie polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu w 1925 roku, w środku której umieszczono mobilną kamerę.

 

Kilkanaście ton samochodu z wyposażeniem, 20 przystanków w całej Polsce i ponad 2000 kilometrów trasy pozwoli spotkać się z historią z bliska mieszkańcom i turystom z mniejszych i większych miejscowości. Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, realizowanych zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnokrajowym, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”, a wizyta na ekspozycji jest zaproszeniem do radosnego, wspólnego świętowania i jest jednocześnie przypomnieniem, że Niepodległa jest dla wszystkich.

Program „Niepodległa” łączy różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Przyświecają mu wartości szczególnie ważne dla Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność. Biuro Programu „Niepodległa” realizuje swoje zadania zgodnie z założeniami Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022 – jego głównym celem jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej.