BARTOSZ JANICZEK | Bohateron

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję

Wysłano 2003 kartek za kwotę 59170 zł.

BARTOSZ JANICZEK

BARTOSZ JANICZEK

Fotograf specjalizujący się w fotografii muzycznej, reporterskiej, rekonstrukcyjnej i portretowej, wykładowca akademicki

Nominacja za realizację projektu Poczet Odtwórców Polskich, w ramach którego autor przybliża historię naszego kraju za pomocą zdjęć prezentujących polski ruch rekonstrukcyjny

 

Zależało mu, by historię pokazać „z ludzką twarzą”, by – szczególnie młodym ludziom – nie kojarzyła się wyłącznie z grubymi książkami, nudnymi wykładami oraz ogromną liczbą dat, nazwisk i miejsc. By w prosty i dosłowny, ale zarazem oryginalny, sposób zaciekawić społeczeństwo dziejami naszego narodu, a zarazem pokazać, jak wyglądali i żyli ludzie w odległych czasach. Z tego względu w grudniu 2018 roku stworzył projekt Poczet Odtwórców Polskich, który realizuje i rozwija do dziś.

 

W ramach inicjatywy Janiczek fotografuje tych, którzy „odtwarzają” postacie z dawnych lat. Są wśród nich żołnierze z okresu napoleońskiego, śląscy rycerze, rzemieślniczki, ale też damy w sukniach wieczorowych z początku XX wieku, członkinie Ochotniczej Legii Kobiet, żołnierze walczący w II wojnie światowej i sanitariuszki. W ten niekonwencjonalny sposób – za pomocą obrazu – fotograf chce promować historię i polski ruch rekonstrukcyjny, opowiadać o pasji, magii miejsca i wyjątkowych ludziach.

 

Jak zaznacza na stronie internetowej dedykowanej Pocztowi Odtwórców Polskich sam autor, projekt ma na celu nie tylko przedstawienie polskiego ruchu rekonstrukcyjnego, ale również szeroko rozumianą edukację. Za jego sprawą entuzjaści historii mogą poszerzać swoją wiedzę, a ci, którym dotąd nie było po drodze z przeszłością – przekonać się do niej za pomocą obrazu. Obok każdej sylwetki zamieszczonej na stronie odtworcy.pl znajdziemy informacje na temat prezentowanego wyposażenia czy stroju, a także krótkie opisy historyczne, przybliżające nam czasy, w których żyli „odtwarzani” ludzie. To doskonałe narzędzie do nauki oraz wspierania świadomości historycznej i patriotycznej.

 

fot. White Crow Photo