BARTOSZ BOROWIAK | Bohateron

BARTOSZ BOROWIAK

Pomysłodawca akcji Herosi Wolności

Finalista Nagrody BohaterONy 2019. Nominacja za realizację akcji HEROsi WOLNOŚCI, w ramach której w niekonwencjonalny sposób prezentuje historię Powstania Wielkopolskiego oraz początków wielkopolskiego lotnictwa

 

Grafik komputerowy, regionalista, pasjonat lokalnej historii, społecznik. Poza godzinami pracy, własnym nakładem środków finansowych zaprojektował i stworzył wyjątkową wystawę makiet powstańczych wykonanych z kilku tysięcy klocków LEGO. Miniatury przedstawiają m.in. poznański Bazar, przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania czy lotnisko Ławica. Powstały na podstawie archiwalnych zdjęć i pocztówek.

W 2018 roku w ramach akcji Herosi Wolności odwiedził ponad 50 miejsc, zorganizował warsztaty modelarskie dla 5,5 tys. dzieci, a jego wystawę zobaczyło ponad 17,5 tys. osób. Wykorzystując materiały z klocków LEGO – makiety i animowane filmiki wykonane metodą poklatkową – opowiadał o historii Powstania Wielkopolskiego zarówno uczniom z Poznania i regionu, jak i innych zakątków Polski. Nawiązał współpracę z samorządami, szkołami, bibliotekami, domami kultury, muzeami oraz Polonią w Irlandii i Odessie. Ponadto, zaprojektował tablice upamiętniające Powstańców Wielkopolskich oraz odnawiał ich nagrobki.

Realizował projekt, łącząc pasję z obowiązkami rodzinnymi i służbowymi. Nierzadko wykorzystywał urlop w pracy, by zyskać czas na wyjazdy i prowadzenie zajęć edukacyjnych.