BARBARA MARIA GÓRCZEWSKA | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

BARBARA MARIA GÓRCZEWSKA

BARBARA MARIA GÓRCZEWSKA

Srebrny BohaterON w kategorii ,,Nauczyciel"

Nagroda za wzbudzanie w uczniach wrażliwości artystycznej i zamiłowania do sztuki teatralnej, podawanie trudnej wiedzy historycznej w przystępny i efektowny sposób.

 

Barbara Maria Górczewska jest głównym koordynatorem, autorem i pomysłodawcą projektu „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!”. Prowadzi grupę historyczną pod tą nazwą. Wokół tego tematu skupia swoją twórczą działalność. Jest autorką sześciu spektakli teatralnych o Bohaterach Podziemia Niepodległościowego i jednocześnie ich reżyserem. Stworzyła spektakl muzyczno – teatralny pt.: „Wystarczy Pamięć…W hołdzie Niezłomnym Bohaterom”. Główną intencją przedstawienia było przybliżenie idei walki prowadzonej przez Żołnierzy Wyklętych oraz skutków podejmowanych przez nich decyzji, z którymi musieli się zmierzyć nie tylko oni sami, ale także ich najbliżsi. Do współpracy Barbara M. Górczewska zaprosiła Bardów Niepodległości: Leszka Czajkowskiego oraz Pawła Piekarczyka, którzy zaśpiewali kilkanaście utworów z autorskiego albumu Podziemna Armia Powraca. Ich wspólny spektakl wołający o PAMIĘĆ ukazał historię życia i śmierci jednych z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych. Pani Barbara M. Górczewska zaprosiła do Brzeska Prezesa Fundacji „Łączka” Tadeusza Płużańskiego, organizując spotkania dla mieszkańców i młodzieży szkolnej. W tym roku grupa wystawiła dla mieszkańców Brzeska swój najnowszy, szósty z kolei spektakl „Rotmistrz Witold Pilecki. Święty Polskiego Patriotyzmu” z udziałem Tadeusza Płużańskiego.

 

Pani Górczewska jest organizatorką konkursów na poziomie powiatowym i wojewódzkim dla szkół. Promuje kulturę stwarzając dzieciom możliwość wyjazdów na koncerty, wyjścia do kin, zwiedzania muzeów i instytucji związanych z historią naszego kraju.