BASIA GAŁAJ | Bohateron

BASIA GAŁAJ

artystka, kompozytorka oraz songwriterka, pomysłodawczyni i realizatorka projektu "Nieopowiedziane 39-45"

Finalistka Nagrody BohaterONy 2019. Nominacja za propagowanie historii Polski poza granicami kraju, spotkania i rozmowy z uczestnikami II wojny światowej oraz działania mające na celu podtrzymywanie pamięci o świadkach historii

 

Pewnego dnia zrozumiała, że należy do ostatniego pokolenia mającego szansę usłyszeć historie uczestników II wojny światowej, zapytać o ich przeżycia, emocje i wspomnienia. Kierowana tą refleksją postanowiła zrealizować autorski projekt. Od sierpnia 2018 roku spotkała się z ponad 50 osobami z Polski i zagranicy, które przeżyły II wojnę światową. Zapytała o ich historie i na tej podstawie napisała wyjątkowe utwory prezentujące różne perspektywy wojny.

Jedną z poznanych przez nią osób była Pani Barbara Gancarczyk, ps. „Pająk” podczas Powstania walcząca na Starówce w batalionie „Wigry”. Kobieta przeżyła wybuch „czołgu pułapki”, a także uratowała figurę Chrystusa z płonącej katedry na Starówce.

Jako studentka kompozycji, aranżacji oraz produkcji muzycznej na Berklee College of Music w Bostonie, Basia Gałaj uczęszczała w 2018 roku na wykład „historia sztuki” prowadzony przez profesora Rossa Breslera. Wykładowca poruszał podczas niego m.in. temat zniszczenia sztuki w trakcie II wojny światowej. Kompozytorka opowiedziała mu historię Pani Barbary, ocalenia figury i Powstania Warszawskiego, w efekcie czego profesor wprowadził ten wątek do swojego programu nauczania. Dzięki temu dziś o wydarzeniach toczących się 75 lat temu w Warszawie dowiadują się studenci z całego świata.

Ponadto, Basia Gałaj zorganizowała akcję z okazji urodzin pani Barbary. Każdy, kto uczęszczał na wykład profesora Breslera, wpisał się na kartkę z życzeniami, informując, z jakiego kraju pochodzi.

 

Kanał Basi na YouTube