ARKADIUSZ GOŁĘBIEWSKI | Bohateron
VA
-
A
+
A A

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Akceptuję
VA
-
A
+
A A

ARKADIUSZ GOŁĘBIEWSKI

ARKADIUSZ GOŁĘBIEWSKI

Brązowy BohaterON w kategorii ,,Osoba Publiczna"

Nagroda za pomysł oraz realizację Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci

 

Autor i producent filmów o polskiej drodze do wolności (m.in. „Rozbity kamień”, „Sny stracone, sny odzyskane”, „Historia Kowalskich”, „Kwatera Ł” oraz „Dzieci kwatery Ł”), pomysłodawca wielu inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych.

 

W 2008 roku, chcąc stworzyć przestrzeń do spotkań świadków najnowszej historii Polski, twórców obrazów filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 oraz widzów w różnym wieku, stworzył i zapoczątkował Festiwal Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci, którego jest dyrektorem. 

 

„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” – to ci, którzy za opór przeciw sowieckiemu okupantowi zapłacili najwyższą cenę. Skrytobójczo mordowani, prześladowani, niszczeni, skazani na zapomnienie przez komunistyczne władze. Festiwal, który do tej pory miał już jedenaście edycji, jest jedynym w Polsce przeglądem filmów odnoszących się do lat 1939 – 1989.

 

Podczas wydarzenia odbywają się nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania i dyskusje ze świadkami historii, naukowcami i twórcami; koncerty oraz spektakle teatralne. Ważną inicjatywą jest projekt Młodzi dla Historii. Już od 10 lat do Gdyni przyjeżdża ok. 200 młodych artystów ze swoimi filmami, stylizacjami modowymi czy teatrami, które towarzyszą projekcjom profesjonalistów i są okazją do wzajemnych inspiracji.

 

Każdego roku Festiwal NNW odwiedza kilka pokoleń Polaków, a także goście z zagranicy. Obok środowisk polonijnych, przyjeżdżają świadkowie historii i twórcy z Europy środkowo-wschodniej czy wydawcy książek obcojęzycznych o historii Polski.