KAROL NAWROCKI | Bohateron

KAROL NAWROCKI

dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Srebrny BohaterON 2019. Nominacja za promocję w 2018 roku historii Polski XX wieku, działania mające na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku oraz rozwój Muzeum II Wojny Światowej

 

Doktor historii i działacz społeczny. Autor i redaktor książek oraz artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Inicjator oraz konsultant wielu projektów edukacyjnych.

Od 2011 roku zaangażowany w działania mające na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. To między innymi dzięki jego staraniom w sierpniu 2018 roku u zbiegu ulic 3 Maja i Gen. Henryka Dąbrowskiego w Gdańsku odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych.

Jako Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przyczynia się do propagowania najnowszej historii Polski zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W prowadzonej przez siebie instytucji inicjuje wiele wydarzeń dodatkowych – wystaw, koncertów, spotkań z młodzieżą, spektakli czy konferencji naukowych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. W 2018 roku w muzeum odbyły się m.in. Międzynarodowa Konferencja World Battlefield Museums Forum, wystawa Milion zza oceanu oraz konferencja Materialne pozostałości konfliktów i zbrodni XX wieku w świetle najnowszych badań archeologicznych.

Jako pasjonat boksu, w maju 2018 roku wraz z pracownikami muzeum zorganizował happening poświęcony pamięci boksera Tadeusza Pietrzykowskiego, który podczas II wojny światowej znalazł się w obozie Auschwitz, gdzie w organizowanych przez SS-manów walkach nokautował Niemców za bochenek chleba.